Esnek, Daha Hızlı Şarj Olan ve Daha Uzun Ömürlü Grafen Piller Geliştirildi

Esnek, Daha Hızlı Şarj Olan ve Daha Uzun Ömürlü Grafen Piller Geliştirildi

Günümüzde akıllı telefon ve tabletlerin donanım güçleri, kameraları ve diğer özellikleri sürekli gelişiyor. Fakat yıllardır mobil cihazların değişmeyen tek özelliği pil ömrü konusu. Genel olarak akıllı telefonları 1 gün boyunca kullanıldıktan sonra birkaç saat şarj etmemiz gerekiyor. Hızlı şarj gibi özellikler geliştirilmiş olsa da bu teknoloji de her mobil cihazda bulunmamakta.

Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan lityum iyon (Li-ion) temelli piller bataryalarla ilgili olarak karşılaşılan bu sıkıntıların temel sebebi. Ayrıca bu materyal çevre açısından da büyük tehlikeler oluşturmakta. Çöpe atılan lityum iyon piller doğaya geri döndürülemez şekilde zarar vermekte. İşte bütün bu problemleri ortadan kaldıracak yeni bir pil teknolojisi geliştirildi.

Swinburne Üniversitesi'nden Avustralyalı araştırmacı Han Lin tarafından yürütülen çalışma sonucu geliştirilen yeni pil lityum iyon yerine farklı bir madde kullanıyor. Grafen adlı maddeyi kullanan bu yeni pilin en önemli özelliği saniyeler içerisinde şarj olabilmesi.

Grafen Pil Aynı Zamanda Bir Esnek Pil

Grafen maddesi karbon temelli bir madde olduğu için doğa açısından tehlike oluşturmuyor. Bu maddenin bal peteği şeklindeki yapısı enerji depolamak için onu verimli bir çözüm yapmakta. Grafen bu yapısı sayesinde esneyebiliyor. Akıllı telefon ve tabletlerin esnek hale getirilmesi için bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Bu yeni pil sayesinde bu çalışamalar hızlanacak. Ayrıca giyilebilir teknolojilerde de grafen pillerden yararlanılabilecek.

Grafen pillerin faydalı özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Grafen piller lityum iyon pillerden çok daha uzun kullanım ömrüne sahip. Grafen pilleri milyonlarca kere boşaltıp şarj edebilmek mümkün.

3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilen bu piller diğer pil türlerine göre çok daha düşük maliyete sahip. Bu da onun ticari olarak kullanılabilmesinin önünü açıyor. Yani yakın gelecekte grafen pilleri kullanmamız mümkün olabilir.

Uzun Pil Ömrü Olan Cep Telefonları

Google X Laboratuvarları Süper Bir Pil Yaratmak Üzere

Tesla Şimdi de Evlere Pil Takmaya Hazırlanıyor

YORUMLAR