Esnek Hologram Ekranlı Akıllı Telefonlar Ufukta Göründü

Esnek Hologram Ekranlı Akıllı Telefonlar Ufukta Göründü

Görüntü teknolojisi ibresini neredeyse tamamen akıllı telefonlardan yana çevirmiş durumda. Hologram görüntüye sahip esnek ekranlar artık çok uzak gibi durmuyorlar. HoloFlex bu noktada gelecek vaat eden bir teknoloji olarak öne çıkıyor.

Kanada Queen’s Üniversitesinde çalışan teknisyenler ve bilim insanları HoloFlex adını verdikleri yeni bir ekran teknolojisini tanıttılar. Android 5.1 Lollipop tabanlı işletim sistemiyle çalışan HoloFlex bildiğiniz hologram görüntüleri ekranında kullanabiliyor. Ekranı içbükey ya da, dış bükey olarak hareket ettirince  bu görüntülerin boyutları farklılaşabiliyor. 3B görüntülerin hareket ettirildiğinde açı ve mesafe değiştirebilmesine olanak veren HoloFlex şimdilik yüksek çözünürlüklü görüntüler üretmiyor. Ancak görüntülerin elde edilmiş olması bu özelliğin çok da uzak olmadığını kanıtlıyor.

Aşağıdaki videoda bir prototipini görebileceğiniz HoloFlex tamamen esnek bir düzlem üzerinde petek yapılı çok kenarlı görüntü hücrelerinden oluşuyor. Bu görüntü hücreleri ekranı sağa sola ya da yukarı aşağı hareket ettirildiğinde yansıttıkları görüntüyü buna paralel olarak işlenebiliyor. Aynı durum ekranı eğip büktüğünüzde de gayet başarılı bir şekilde çalışıyor.

Hologram Klavye - Magic Cube

Intel Hologram Dokunmatik Monitörünü Tanıttı

Telefonlar ve Tabletler İçin 3 Boyutlu Hologram Teknolojisi Geliştirildi

YORUMLAR