Ethereum'daki Kod Hatası, 280 Milyon Dolara Mal Olabilir!

Ethereum'daki Kod Hatası, 280 Milyon Dolara Mal Olabilir!

Bitcoin'den sonra en popüler ikinci kripto para birimi olan ve değeri 280 milyon dolara ulaşan Ethereum, kimliği belirlenemeyen bir kullanıcının Parity üzerinde yaptığı işlem sırasında sildiği bir kod yüzünden kitlendi.

Bitcoin'in başı çektiği kripto para piyasası 200 milyar doları aşan hacmiyle, tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Fakat bugün gelen bir haber, Ethereum yatırımcılarının morallerini bir hayli bozdu.

Kimliği belirlenemeyen bir kullanıcının popüler dijital cüzdan sağlayıcısı Parity üzerinde yaptığı işlem sırasında sildiği bir kod, 280 milyon dolarlık Ethereum'un kilitlenmesine yol açtı. Bu miktarın 90 milyon doları Parity'nin kurucusu ve yakın zamanda toplamda 485.331 Etherum’u (yaklaşık 145 milyon doları) piyasaya kazandıran Gavin Woods'a ait. Uzmanlara göre Parity, toplam Ethereum'un yüzde 20'sini oluşturuyor.

Bununla birlikte Gavin Wood’un Ethereum’un kurucu ortaklarından olduğunu da belirtelim. Fakat Wood şu anda Ethereum geliştirme ekibinin bir parçası değil.

Parity'nin kullanılmasına yarayan kodun silinmesiyle birlikte birden fazla kullanıcının açık (multiple signature) cüzdanına ulaşılamıyor. Bu tipte cüzdanları kullananlar dijital parada bir hareketlenme olduğundan diğerlerinin onayını almadan adım atamıyor.

Parity, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“20 Temmuz’dan sonra açılan çok imzalı cüzdanların hiçbirine erişim sağlanamıyor. Bu durum parayı aktarmanın ve harcamanın imkansız olduğu anlamına geliyor. Henüz kaç cüzdanın etkilendiği belli olmasa da resmi olmayan tahminlere göre 154 milyon dolarlık (yani 500.000 Ether’lik) para miktarı işlem dışı kaldı”

Yaklaşık 4 ay önce de 1.5 veya daha üst sürümlerdeki cüzdan uygulamasında bir güvenlik açığı olduğu konusunda uyarıda bulunan Parity, bu güvenlik açığını yakalayan bilgisayar korsanlarının 32 milyon Dolar değerindeki 150 bin Ether’i çaldığını bildirmişti.

Ethereum şu sıralar günlük bazda yüzde 1,30 düşüşle 298 dolardan işlem görüyor.

YORUMLAR