Evga GTX 980 Classified Ekran Kartıyla Dünya Rekoru Kırıldı!

Evga GTX 980 Classified Ekran Kartıyla Dünya Rekoru Kırıldı!

Nvidia ekran kartları konusunda piyasanın en önemli firmalarından olan EVGA'nın üst seviye bileşenlerden oluşan EVGA GTX 980 Classified modeli 2.30 GHz çekirdek hızına çıkarılarak, tek GPU'lu kartlarda Dünya rekorunu elde etmiş oldu.

Nvidia'nın GM204 grafik işlem ünitelerinden oluşan 900 serisi ekran kartları, güçlü ve az enerji harcayan GPU'larıyla biliniyor. Amerikalı bir hız aşırtma takımının elde ettiği 2.30 GHz gibi muazzam çekirdek hızına, özel sıvı soğutma kitleriyle çıkıldı. Ekran kartının takılı olduğu sistemde ise işlemci tarafında 5.815 GHz hızında çalışan Intel Core i7-5960X, Gigabyte'ın X99 anakartı ve 16 GB DDR4 bellekler kullanılmış. Fire Strike Extreme testinden 10459 puan alan overclocklu sistem, Catzilla 720p testinde ise 488193 puan alınarak tek GPU ile bugüne kadar alınan en yüksek rakam elde edildi.

EVGA'nın GTX 980 Classified kartının özelleştirilmiş faz yapısı ve dayanıklı bileşenleri bu rekorun kırılmasında büyük pay sahibi. Zira GPU ne kadar iyi olursa olsun, hız aşırtmada önemli olan grafik işlem birimine akımı sağlayan bileşenler ve bunların kararlılığı. Yakında çıkacak olan AMD kartlar, bakalım bu rekoru tekrar kırabilecek mi?

YORUMLAR