Evlerimizde Bulunan Pek Çok Cihaz Özel Hayatımızı Dinleyebiliyor

Evlerimizde Bulunan Pek Çok Cihaz Özel Hayatımızı Dinleyebiliyor

Geçtiğimiz günlerde Samsung'un Smart TV serisinin evlerimizdeki sesleri dinlediği ve kaydederek paylaştığı haberi yayınlandı. Ancak evlerimizde casusluk yapan tek elektronik cihaz Samsung’un Smart TV’ler olmayacağına dair bir inanış da var. Samsung Smart TV PR ajansları 'Samsung Smart TV'ler Özel Yaşamımızı Herkesle Paylaşıyormuş' benzeri medyada çıkan haberler sonrasında durumu toparlamak için hararetle çalışıp haberleri yalanlarken, evlerimizde bizi izleyen ve dinleyen cihazların sadece Smart TV’ler olmadığı ortaya çıktı. Evlerimizde kullandığımız pek çok elektronik cihaz hiçbir şifrelemeye gerek duymadan ses ve görüntüleri çevrimiçi paylaşabiliyor. 

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Samsung Smart TV'nin yaptığının aynısını LG'nin akıllı televizyonları da yapıyor. Bu durumda Smart TV konseptinin güvenliğine gölge düşüyor ve bu cihazlar zan altında kalıyorlar.  

Ses ile komut alan tüm cihazların Samsung ve LG gibi bu bilgileri çevrimiçi paylaşabileceği ortaya çıktı. Amazon’un yeni tanıttığı sesle çalışan yardımcı asistanı Amazon Echo, Microsoft Xbox One'ın Kinect'i de bu tür davranışlar sergileyebiliyorlar.

Çocukların kontrolü için bluetooth ile çalışan ses dinleme cihazları ve ses komutlarıyla çalışan akıllı telefonlara bağlı tüm giyilebilir cihazlarında bu davranışı sergileyecek potansiyele sahip oldukları açıklandı. 

Samsung haberleri yalanlıyor

Bu arada şüpheler diğer cihazlara doğru da kayarken, Samsung Global Smart TV'lerle ilgili çıkan haberleri resmi sitesinde yayınladığı bültenle yalanladı. Yayınlanan bültende müşteri güvenliğinin her zaman Samsung tarafından ön planda tutuluğu net bir şekilde ifade ediliyor. Haberlerin neden tutarsız olduğu hakkında detaylı bir de açıklama yapılıyor.

Samsung Smart TV'ler Özel Yaşamımızı Herkesle Paylaşıyormuş


YORUMLAR