Evrenin Haritasını Çıkaracak Teleskop Hazır

Evrenin Haritasını Çıkaracak Teleskop Hazır

Kanada’daki olağanüstü güçteki radyo teleskopu, 7 Eylül’de evrenin sesini dinlemeye başladı. CHIME adındaki teleskop, evrenin haritasını çıkartarak, bilim insanlarının evrenin geçmişi hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlayacak.

Evrenden gelen ses dalgalarını dinleyerek haritaya döken ve dünyanın en güçlü teleskoplarından biri olan CHIME radyo teleskopu, evrenin geçmişinden, nasıl oluşduğuna, yer çekimi dalgalarından, uzaydaki patlamalara kadar birçok konuda bilim adamlarına veri sağlayacak.

Dört metre uzunluğa sahip CHIME’in görüntüsü bir kaykayı andırıyor. Evrenden gelen sinyalleri saniyede 1 TB olarak depolayabilen radyo teleskopunun yapımına yedi yıl önce başlanmıştı. 7 Eylül’de evrendeki seslere kulak vermeye başlayan teleskop, evrenin 3 boyutlu haritasını çıkaracak ve aldığı verilere göre haritayı sürekli olarak güncelleyecek.

British Columbia Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi projeye başladığında, o miktarda bilgiyi işleyebilecek hiçbir sistem bulunmuyordu. Fakat teknoloji alanındaki ilerlemeler sayesinde bu artık mümkün olabilecek. Saniyede 1 TB, oldukça delice olduğundan, CHIME, dosyaları disklere kaydetmeden önce 100.000 kez sıkıştıracak.

CHIME, çalışmaya başladı ve hedefine doğru ilerliyor. Evrende gelişen her olayı tarayıp veri haline getirecek radyo teleskopu, karanlık enerjinin varlığını da kanıtlayabilir.

British Columbia Üniversitesi'nden Dr. Mark Halpern açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"CHIME teleskopu ile evrenin genişleme öyküsünü öğreneceğiz ve bu izleme sonucunda gizemli karanlık enerjinin varlığını çözmeyi umuyoruz. Bu, fizikte anlamlandıramadığımız temel konuların başında geliyordu. Ayrıca, CHIME teleskopu ile evrenin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini de detaylı bir şekilde öğreneceğiz”

Teleskop verileri, karanlık enerjinin ya da benzeri gizemli oluşumların gerçekten var olup olmadığını doğrulayabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Türkiye'ye Hubble'dan 7 Kat Daha Büyük Yerli Teleskop Kuruluyor

Evren ve Uzay Hakkında Doğru Sandığımız 8 Büyük Yanlış

Uzay Asansörü Prototipi Tanıtıldı

YORUMLAR