F-35 Savaş Uçaklarında Paslanma Sorunu

F35

Dünyanın en pahalı havacılık projelerinden biri olan F-35 savaş uçaklarının üretiminde bir sorun daha yaşandı. Daha önce pilotlara yeterince oksijen sağlayamadığı konuşulan yeni nesil savaş uçaklarında bu kez de paslanma sorunu yaşanıyor.

Aralarında Türkiye'nin dahil olduğu dokuz ülkenin dev proje için 40 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmasına rağmen yaşanan beklenmedik sorunlar nedeniyle uçakların teslim tarihleri sürekli erteleniyor. Bloomberg’in haberine göre F-35 savaş uçaklarının paslanma sorunu yaşamasının sebebi üretici firma Lockheed Martin’in alüminyum bağlantı yerleri üzerindeki kaplamada yer alan bağlantı deliklerine yeterli astar atılmaması. Pentagon sözcüsü Joe DellaVedova da yeterli astarın uygulanmadığını doğruladı.

lockheed

Mevcut F-35 uçaklarda paslanma izlerinin tespit edilmesi üzerine uçağın teslimatı geçici bir süreliğine durduruldu. Bu yıl içinde 66 adet uçağı ABD ordusuna teslim etmeyi öngören Lockheed Martin firması ise bu sorunu bir an önce çözüp teslimatı tamamlamak için çalışıyor.

A,B ve C olmak üzere üç farklı versiyonu olan F-35’ler arasında en dikkat çekici olanı ise B modeli oldu. Söz konusu uçak bünyesindeki büyük fan sayesinde geniş alanlara ihtiyaç duymadan bir helikopter gibi dikey olarak inebiliyor. Tüm sorunların çözülmesinin ardından F-35’ler ülkemizde de görev alacak. F-35’lerin ordudaki mevcut savaş uçağı F-16’ların yanına takviye edilmesi öngörülüyor.

YORUMLAR