F Klavyeye Sil ve Giriş Tuşları Geliyor

F Klavyeye Sil ve Giriş Tuşları Geliyor

Bir süredir sık sık karşımıza çıkan F klavye değişiklik haberleri sonunda resmiyete kavuştu ve çok kısa içerisinde artık F klavyelerimizde Enter, Delete ve Print Screen tuşları değişiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklama ile F Klavye'de yapılacak olan değişikliklerin TSE'den geçtiğini belirtti.

Türk Standardları Enstitüsü kurulunca kabul edilen yeni F Klavye standardı ile birlikte ilerleyen günlerde F klavyemiz üzerinde Enter yerine Giriş, Delete yerine Sil ve Print Screen yerine Ekranı Kopyala tuşları yer alacak.

İlk defa 1975 yılında hazırlanan F Klavye standartı bunca yıl içerisinde 2 defa ufak değişiklikler yaşadı fakat tam anlamıyla büyük bir değişim yaşamadı. Bunları da sözlerine ekleyen Bakan Işık, artık F klavye üzerinde tüm tuşların Türkçe olması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili çok fazla talep geldikten sonra talepler değerlendirilerek standartların değiştirilmesine karar verildi ve artık yepyeni bir F klavyesi üzerinde parmaklarımızı oynatmaya başlayacağız.

Eğer F klavye kullanıyorsanız yapılan değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR