FAA Drone ile Çekilmiş Videoları YouTube'da İstemiyor

FAA Drone ile Çekilmiş Videoları YouTube'da İstemiyor

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi kısaca FAA, drroneların havadan çektiği videoların YouTube’da yasaklanmasını ve kaldırılmasını talep etti. FAA (Federal Aviation Administration) sıradan bir hobi olarak drone uçurarak havadan video çekimi yapan amatörlerin videolarını YouTube’da istemediğini resmen açıkladı. Kişisel kullanımlar dahilinde yapılan keyfi video çekimlerinin YouTube’a konmaması için de harekete geçti.

FAA ABD’de hobi olarak dahi olsa, uçurulacak her hangi bir drone’nun kesinlikle izin alması gerektiği ve havadan çekim yapmaması konusunda oldukça ciddi bir kanun tasarısı da önerecek.

FAA’nın bir drone kullanıcısının sürekli olarak havadan videolar çekerek YouTube’da paylaşmasının ardından harekete geçti. FAA YouTube’a gönderdiği bir mektupta kullanıcıdan gelecek olan bu tip içeriklerin Federal kanunlara aykırı olduğunu ve bunların silinerek tekrar gelebilecek videoların da yayınlanmaması gerektiğini söyledi.  FAA aksi takdirde hem kullanıcının hem de YouTube’un cezai müeyyidelerle karşılacağını da mektubuna ekledi. FAA droneların ticari ya da şahsi hiçbir şekilde uçuşunun serbest olmasını istemiyor.

Benzeri bir durumu Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu? Haberimizde daha önce tartışmaya açmıştık. 

İnsanların Hayatını KurtaranDrone: Gimball

Drone Ambulanslarla Daha Çok Yaşam Kurtarılabilir mi?

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

YORUMLAR