Face ID’ye Karşı iPhone X Face Masters Maskesi Satışa Çıktı

Face ID’ye Karşı iPhone X Face Masters Maskesi Satışa Çıktı

Apple, yeni telefonu iPhone X ile tanıttığı Face ID (yüz tanıma) teknolojisi birçok insanda gizlilik ve güvenlik endişelerine neden oldu. Öyle ki,  Aliexpress’te ‘iPhone X Face Master’ ismiyle, insanları Face ID’nin tehlikelerinden koruyan bir maske satışa çıktı. Havalı ismine aldanmış olabilirsiniz, fakat satışa çıkan şey bildiğimiz kar maskesi.

Apple, iPhone X ile beraber Face ID teknolojisine geçiş yaptı. Piyasadaki yüz tanıma sistemlerinden çok daha donanımlı olduğu söylenen ve hata payının milyonda bir olduğu açıklanan Apple Face ID, buna rağmen birçok soru işaretine sebep oluyor.

Bu sorulardan bir tanesi, uyuduğunuz sırada birisi telefonunuzun kilidini açmak için yüzünüzü tarayabilir mi?

Face ID hakkındaki korkuları para kaynağına dönüştürmek isteyen bir satıcı, insanları yüz tanıma teknolojisinden koruyan iPhone X Face Masters maskesini satışa çıkardı. Soğuktan korunmak için giyilen kar maskelerine afilli bir isim vererek pazarlayan satıcı, insanları kimlik hırsızlığına karşı koruyacak çözümü bulmuş.

Apple yaptığı açıklamada, herhangi bir fotoğrafın ya da maskenin Face ID’yi etkinleştiremeyeceğini söylese de kullanıcıların korkularını giderebilmiş değil. Ayrıca, yüz tanıma bilgilerinin yalnızca kendi telefonunuzda korunacağı da belirtildi.

Bununla birlikte Face ID’nin çalışması için gözlerinizin açık olması gerekiyor. Yani, şuan için endişelenmenize gerek yok. Siz uyurken herhangi biri WhatsApp konuşmalarınıza ya da Instagram aramalarınıza erişemeyecek. Ama ben işimi garantiye alırım diyorsanız, Aliexpress’te satılan iPhone X Face Masters maskelerinden sipariş verebilirsiniz.

iPhone X’in Face ID Teknolojisi Ne Kadar Güvenli?

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor?

iPhone X'i Farklı Kılan 7 Özellik

YORUMLAR