Facebook 14 Yıl Sonra Topluluk Standartlarını Yorumladı

Bir süre önce yaşadığı veri skandalından dolayı tüm dünyada büyük bir etki yaratan Facebook, bu skandalın açıklarını kapatmak için hızla çalışıyor.

Özellikle geliştiricilerin ve reklam verenlerin birçok iznine, erişim yasağı koyan Facebook, bugün Topluluk Standartlarını tam olarak açıklayan bir belge yayınladı. 

facebook topluluk standartları

Şirketin Topluluk Standartlarının nasıl oluşturulduğunu 22 maddede anlatan Facebook, bunun mevcut zorunluluklardan dolayı ilk defa yapıldığını açıkladı. ABD'li şirketin Küresel Politika Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert skandaldan sonra kuralların değişmediğini ancak tüm kullanıcılara daha detaylı bir açıklama yapma gereksiniminde bulunduklarını dile getirdi. 14 yıl sonra ilk defa böyle bir belgeyi halka sunan Facebook, kullanıcıların yazılı bir belgeye sahip olmalarından ötürü daha az şikayet edeceklerini düşünüyor.

İngilizce olarak yayınlanan belgenin zamanla diğer dillere çevrileceği söylenirken, çeviriler sonrası kullanıcı hakları şeffaflaşmış olacak. ABD'li şirketin Topluluk Standartlarını anlatan belgesinde 'Şiddet ve Suç Davranışları', 'Uygunsuz İçerikler', 'Reşit Olmayanlar İçin Koruma' gibi başlıklar yer aldı. Ancak en çok "Facebook'ta tacize tahammül etmiyoruz"  ifadesi dikkat çekti.

Son olarak "İnsanların kendi toplulukları ile bağlantı kurma ve onlarla bağlantı kurma konusunda kendilerini güvende hissetmelerini istiyoruz. Taciz politikamız hem kamusal hem de özel kişiler için geçerli, çünkü platformda istenmeyen veya kötü amaçlı iletişimi önlemek istiyoruz." şeklinde konuşan Bickert,  ilk defa içerik kaldırmaya itiraz etmek için resmi bir itiraz süreci ekleyeceklerini kaydetti. Bakalım şirketin bu belgeyi yayınlaması nasıl yorumlanacak, zamanla göreceğiz.