Facebook, 270 Milyon Hesabın Sahte Olduğunu Söyledi!

Facebook, 270 Milyon Hesabın Sahte Olduğunu Söyledi!

Donald Trump'ın ABD Başkanlık Seçimleri için yürüttüğü kampanyaya, Facebook, Twitter ve Google'da verilen Rus kaynaklı reklamların da müdahil olduğu yönündeki suçlamalar, uzun bir zamandır dünya kamuoyunun gündeminde. Facebook, Kongre'ye verdiği ifadede 270 milyon hesabın yasadışı olduğunu itiraf etti.

Dün, gelirlerini yüzde 80 oranında artırdığını ve 4,7 milyar dolar net kar elde ettiğini açıklayan Facebook, bugün başka bir olayla gündemde. Sosyal paylaşım devi, bünyesinde bulunan sahte hesap payının yüzde 2'den yüzde 3'e, kopya hesap payının ise yüzde 6'dan yüzde 10 yükseldiğini bildirdi.

Bu, Facebook'ta bulunan 2.5 milyarı aşkın kullanıcı veri tabanının yaklaşık 270 milyonunun sahte olduğu anlamına geliyor. Çıkan sonuç, Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfusuna eşdeğer. Daha önce yapılan açıklamada 10 milyonlarca hesabın sahte ya da çift hesap olduğu ifade edilmişti.

Kurumlar ve organizasyonların "sayfa" yapmak yerine "hesap" açması da sahte hesaplar kapsamına giriyor. Facebook yetkilileri, ABD'de 126 milyon kullanıcının Rusya tarafından fonlanan reklamlara ulaştığını söyledi. Bu sayı, Instagram'da ise 20 milyon.

Facebook, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Eylül 2017 itibarıyla Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısının 1,37 milyar olduğu ve bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış gösterdiği bildirmişti. Ayrıca, 30 Eylül itibarıyla Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısının da 2,07 milyara ulaştığı kaydedilmişti.

YORUMLAR