Facebook, 360 Derece Canlı Yayın Servisini Duyurdu

Facebook, 360 Derece Canlı Yayın Servisini Duyurdu

Facebook, çevirimiçi video izleme platformlarının ana odağı olmak için bitmek bilmeyen bir arayış içine girdi. Yeni video formatını duyuran ve kısaca "Live 360" olarak adlandıran şirket, Salı günü National Geographic ile yapacakları yayın ile bu yeni özelliğini resmen başlatacağını duyurdu.

Bu fikrin başlangıcı, Facebook'un National Geographic ile yaptığı anlaşmaya dayanıyor. Utah'daki Mars Desert Research tesisinde 360 derece canlı yayın deneyimi için bir araya gelen iki şirket, izleyicilere mükemmel bir deneyim yaşatacak. 8 bilim insanının 80 gün içinde yaşadıklarını bizlere gösterecek bu canlı yayınlarda, Mars koşulları birebir taklit edilecek ve astronotların gelecekte yaşayabilecekleri sıkıntıları şimdiden tespit etmesi sağlanacak. Yayın sırasında bilim insanları, yazarlar ve düşünürler ile yorum bölümünde Soru-Cevap seansı da yapılabilecek. 

Live 360 video yayınlarının tanıtılması, Facebook'un sanal gerçeklik vizyonunu ileriye taşıyacak bir adım olarak görülüyor. Ancak bu özellik başlangıçta sınırlı olacak. Önümüzdeki yıla kadar sayfalar (özel anlaşmalar hariç) ve kişisel profiller bu özellikten faydalanamayacaklar. Genişlemenin ne zaman yapılacağına dair de herhangi bir tarih verilmedi.

Facebook Live 360, şirketin 360 derecelik video ve canlı yayınlarda ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi. Sosyal ağ platformunun video hedeflerine yönelik ilerleyen dönemlerde neler yapacağı da merak konusu. 

Facebook Android'e HD Video Yükleme Desteği Geldi

Facebook Fotoğraf ve Videolarınızı Kendi Çerçevelerinizle Süsleyebilirsiniz

YORUMLAR