Facebook'a Tepki Olarak Verilerini Satışa Çıkardı

Facebook Verileri Satış

Facebook, bir süredir kullanıcı verilerini koruyamamakla suçlanıyor ve ardı ardına patlayan skandal haberleriyle anılıyordu. Mark Zuckerberg’i ifade vermeye kadar götüren süreçte birçok kullanıcı Facebook verilerinin başka şirketlere satılmasından rahatsız olurken, Oli Frost isimli bir kullanıcı, kendi verilerini satışa çıkardı.

Oli Frost veri

İki ay kadar önce bir televizyon kanalının ortaya çıkardığı Cambridge Analytica Skandalı sonrasında, Facebook’taki milyonlarca kullanıcının verisinin çalındığı ve bu verilerin seçimleri etkilemek için dahi kullanıldığı görülmüştü. Skandaldan sonra Facebook çeşitli değişikliklerle kullanıcı verilerini koruyacağına dair açıklamalar yaparken, birçok kullanıcı Facebook hesaplarını silme kararı almıştı. Yaşananlardan sonra hangi verilerin kayıt altına alındığını kullanıcılarına göstermek isteyen Facebook, talep edenlerin verilerini dosyalayarak, hesaplarına göndermeye başlamıştı.

26 yaşındaki Facebook kullanıcısı Oli Frost ise Facebook’tan aldığı verileri satışa çıkarma kararı aldı. “Verilerimi ücretsiz olarak sattığımı fark ettim ve bunun önüne geçmek için verilerimi nakit olarak satmaya karar verdim” diyen Frost, Facebook ve Google gibi şirketlerin kendi verilerinden para kazandığını, bunu bedava yapmak yerine kendi verilerini satışa çıkardığını dile getirdi. İlk etapta verilerini 0.99 dolar gibi bir fiyata satışa çıkaran Oli Frost, “Verilerim, tüm herkesin etkinliklerini kaydeden Facebook üzerinden elde edildi. Bilgilerimde 16 yaşımdan beri duran her türlü gönderi, aptalca yorumu hatta patronumun ismini bile bulabilirsiniz” ifadesini kullandı.

Açık arttırmayı 99 cent ile başlatan Frost’un satışına ilgi büyük olurken, dün akşam itibarıyla sonlanan satış sonrasında Oli Frost’un 385 dolar yani günümüz dolar kuruyla 1745 Türk Lirası kazandığı belirtildi.