Facebook'a Toplu Dava Açılıyor

Facebook'a Toplu Dava Açılıyor

Geçtiğimiz hafta Cambridge Analytica skandalıyla ilgili ABD Senatosu'nda ifade veren Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, başka bir davanın daha ortasında kalabilir. 

San Francisco'daki bir mahkeme, sosyal medya devinin kullanıcıların izni olmaksızın biyometrik verilerini kaydettği gerekçesiyle yapılan toplu şikayeti kabul etti.

ABD'nin Illinois eyaletindeki Facebook kullanıcıları, şirketin kullanıcılardan izin almadan özel yaşamlarına müdahale ettiğini söyleyerek, toplu şikayette bulunmuştu. Kullanıcılardan gelen şikayet dilekçelerini haklı bulan mahkeme, yüz tanıma aracına yönelik soru işaretlerinin çözümünde en iyi yolun, toplu şikayetler olduğunu açıkladı.

facebook dava

Söz konusu iddiaları kesin bir dille reddeden Facebook, yüz tanıma aracının yalnızca internetteki kişileri fotoğraflarıyla aratmaya yardımcı olduğunu söylüyor. 

Son yılların en büyük internet skandalıyla boğuşan Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait kişisel verilerin, Londra merkezli araştırma şirketi Cambridge Analytica'nın eline geçmesiyle alakalı olarak ABD Senatosu'na ifade vermişti.

Zuckerberg, "Bu benim hatamdı ve özür dilerim" diyerek, "Cambridge Analytica 2015'te verileri sildiğini söylediğinde, bu durumu kapanmış sandık. Ama onların sözüne güvenmemeliydik. Bu yüzden Federal Ticaret Komisyonuna bu konuda haber vermedik" ifadelerini kullanmıştı.