Facebook AB Baskısına Dayanamadı Privacy Shield Anlaşmasını İmzaladı

Facebook AB Baskısına Dayanamadı Privacy Shield Anlaşmasını İmzaladı

Avrupa Birliği uzun bir süredir Avrupa’daki kullanılarun kişisel verilerini ABD’de tutuyor olmaktan dolayı çeşitli baskılarla uğraşıyordu. Kişisel olarak açılan bu bağlamdaki davaları kaybeden Facebook AB yönetiminin baskılarına daha fazla dayanamadı, önerilen koşulları kabul eden Privacy Shield anlaşmasını imzaladı.

Privacy Shield yani "Gizlilik Kalkanı" adı verilen bu anlaşma artık Facebook’un Avrupa’daki kişisel bilgileri ABD sunucularında barındıramayacağı anlamına geliyor. Sadece bu kadarla kalmayan Privacy Shield Anlaşması sosyal medya devine reklam dağılımında da bazı kotalar ve yaptırımlar koyuyor. Facebook bu anlaşmaya ana sosyal medya servisinin yanında yeni yayına aldığı Workplace hizmetini de dahil etmek zorunda kaldı. Büyük bir olasılıkla bundan sonra Facebook'un servis edeceği tüm birimler de Privacy Shield anlaşmasına tabi tutulacaklar.

Ne Olmuştu?

AB Komisyonu uzun bir süredir Google, Facebook ve Android gibi, Avrupalılara ait veri tarlaları barındıran  Amerikan menşeli şirketlerin peşinde. İnternet devleri Avrupa Birliği’nde uzun süredir bu bağlamda zorlu sınavlar veriyorlar. Facebook kişisel haklar ihlali davaları, Google antitröst incelemeleri derken en son Amazon’da kervana katılmıştı.

Facebook Avrupa Birliği Davasını Kaybetti, Genç Hukuk Öğrencisi Facebook'u Dize Getirdi

YORUMLAR