Facebook Akıllı Telefonlardan Yapılan Konuşmaları Dinliyor Olabilir

Facebook Akıllı Telefonlardan Yapılan Konuşmaları Dinliyor Olabilir

Sosyal medyanın dev şirketi Facebook hakkında skandal bir iddia daha ortaya atıldı. İddianın detaylarına göre Facebook, akıllı telefonlar üzerinden yapılan konuşmaları dinliyor olabilir.

Hatırlayacağınız gibi yaklaşık iki gün önce Google'ın kullanıcıların yaptığı sesli aramaları kayıt ettiği ve servislerini bu sesleri dinleyerek geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Google haberinin yankıları henüz geçmemişken şimdi de Facebook'un kullanıcıları dinlediği ortaya çıktı. Ortaya atılan iddiaya göre Facebook, akıllı telefonların mikrofonlarını kullanarak ortamdaki sesleri dinliyor ve aldığı geri dönüşlere göre kendi reklamlarını kullanıcının ilgisini çekecek şekilde güncelliyor. Özel hayatın gizliliğine aykırı olan bu durum hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Yaklaşık iki yıl önce Facebook tarafından yeni bir özellik başlatıldı ve bu özellik kullanıcılardan habersiz bir şekilde Facebook uygulaması içerisine yerleştirildi. Bu özellik telefonun bulunduğu ortamdaki program, müzik, film ve TV şovu gibi medyaların seslerini dinleyerek Facebook reklamlarını kullanıcının ilgisine göre güncelliyordu. Özellik ortaya çıktığında da kullanıcıların aklına gelen ilk soru "Acaba konuşmalarım da dinlenir mi?" olmuştu. Facebook, bu soruyu "Hayır dinlemiyoruz" şeklinde cevaplamış ve olayın üstünü hızlıca kapatmıştı. Bu açıklamadan memnun olmayan Güney Florida Üniversitesi İletişim Profösörü Prof. Kelli Burns, Facebook'un kullanıcıların konuşmalarını dinleyerek en alakalı reklamları kullanıcılara sunduğunu tekrar gündeme getirdi. Prof. Kelli Burns, yaptığı ufak çaplı bir deneyde, yüksek sesle Afrika'da Safari yapmak istediğini söylüyor ve 60 saniye sonra Facebook'ta Safari ile ilgili reklamların çıktığını görüyor. Ortaya çıkan sonuçlara dayanarak açıklama yapan Prof. Kelli Burns'ün iddiasına göre, Facebook konuşmalarımızı dinleyerek içerisinden kilit kelimeleri seçiyor ve kelimeye göre reklamlarında güncelleme yapıyor. 

Facebook'un mahrem kavramına aykırı davrandığını da öne süren Prof. Kelli Burns, bir çok kullanıcının da şüphe duymasına neden oldu. Öte yandan mikrofon dinleme özelliğinin şu an sadece ABD'de kullanılıyor olduğunu da belirtelim.

Facebook Sayfasını Beğenmeyen Site Sakinleri Evden Atılıyor

Facebook Artık Messenger'a Destek Vermeyecek

Facebook Messenger 1500'den Fazla Emojiyle Yenilendi


YORUMLAR