Facebook, Almanya'da 10 Bin Hesabı Sildi

Facebook, Almanya'da 10 Bin Hesabı Sildi

Facebook Almanya ofisinden alınan bilgiye göre, söz konusu hesaplarda 24 Eylül'de düzenlenecek genel seçimleri etkilemeye yönelik yanlış haberler ve paylaşımlar yapılıyordu.

Silinen hesapların seçimleri etkilemeye yönelik birçok yanıltıcı paylaşımlar içerdiğini ifade eden Facebook Almanya Ofisi, haberleri yayınlayan hesapların kapatılmasına karar verdi.

Bunun yanı sıra, zaten haziran ayında Alman Federal Meclisinde onaylanan bir yasayla sosyal paylaşım sitelerine, açıkça suç kapsamına giren paylaşımlar yapmak yasaklanmış, iletilerle ilgili yapılacak şikayetlerin ardından bunların 24 saat içinde kaldırması ya da engellemesi zorunluluğu da getirilmişti.

Aynı yasa, suç teşkil ettiği net olarak anlaşılamayan içeriklerin bile yedi gün içinde kaldırılmasını şart koşuyordu. Söz konusu yasa, gelen şikayetlerin anında dikkate alınarak incelenmesini, suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesini de hükmediyor.

Almanya, bu tür paylaşımları barındıran ve yukarıdaki hükümleri uygulamayan sosyal medya şirketlerine 50 milyon avroya kadar para cezası da kesebiliyor.

Facebook, Gazetecilere Facebook'u Kullanmayı Öğretecek

Facebook Bildirimlerini Engelleme Rehberi

YORUMLAR