Facebook, Almanya'dan Sert Bir Uyarı Aldı

Facebook, Almanya'dan Sert Bir Uyarı Aldı

Almanya’daki WhatsApp kullanıcılarından veri topladığı iddia edilen Facebook’a Alman Hükümeti’nden sert bir uyarı geldi.

Alman Hükümeti, Facebook’un WhatsApp kullanıcılarından derlediği ve topladığı verilerin ulusal güvenliği tehdit edebileceğini söyleyerek sert bir uyarı verdi.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın CEO’su Jan Doum, o tarihte kullanıcı bilgilerinin gizli kalacağını söylemişti. Ancak bir süredir Facebook’un WhatsApp ürerinde veri madenciliği yaptığı iddia ediliyor. Başta telefon numaraları olmak üzere Facebook reklam verenlerle ve iş ortaklarıyla yüklü miktarlarda veri paylaşıyor.

Almanya’nın verdiği uyarı hakkında henüz Facebook’tan bir geri dönüş yapılmış değil. Öte yandan Alman siber güvenlik gözcüleri WhatsApp ve Facebook ortaklığının veri paylaşımı temelli yaptıkları bu ortaklığı son derece “uyanık” bir davranış olduğunu söylüyorlar.

Facebook’un bu konuyla ilgili ihtar aldığı ülke sadece Almanya değil, İngiltere’de daha önce aynı konuyla ilgili Facebook yönetimine sert bir uyarı geçmişti. 

WhatsApp Verdiği Sözü Tutmuyor Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor

WhatsApp, Kullanıcılarının Verilerini Facebook ile Paylaşacak

YORUMLAR