Facebook Anlık Makale Hizmetine Başladı

Facebook Anlık Makale Hizmetine Başladı

Facebook'un Mayıs ayında Instant Article yani Anlık Makale hizmetini hayata geçireceğinizi daha önce sizlerle paylaşmıştık. Mobil platformlarda görüntülenmek istenen makalelere daha hızlı erişim vaat eden bu hizmet nihayet test sürüşüne başladı. Şimdilik sadece iPhone kullanıcılarının erişebildiği Anlık Makale, sektörün öncü içerik üreticileriyle yapılan ön çalışmalar hakkında bizlere önemli bilgiler veriyor.

Daha önce yaptığımız haberde sosyal medya devinin Anlık Makaleler hizmetiyle neyi amaçladığı hakkında az çok bilgi edinme fırsatımız olmuştu. iPhone kullanıcılarının National Geographic, The Washington Post, The Huffington Post, The New York Times, Time Inc, , BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News gibi yayıncıların makalelerini daha hızlı okumasını sağlayacak geliştirmelerin bugün itibariyle hayata geçirildiğini gördük. Peki bunun bize faydası ne olacak?

Facebook blogundan yapılan açıklamayı görür görmez anında test ettim. Yukarıda bahsettiğim herhangi bir yayıncının Facebook sayfasına girdiğinizde paylaşılan haberlerin sağ üst köşesinde bir yıldırım simgesi göreceksiniz. Bu, o içeriğin Anlık Makale olduğunu size gösteren bir simge oluyor. Daha sonra içeriğe tıkladığınızda inanılmaz derecede hızlı bir şekilde içeriklere ulaşabiliyoruz. Bunların yanında sesli makale, , resim yakınlaştırma, otomatik video oynatma ve interaktif haritalar gibi özellikler de bulunuyor. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Paylaş butonuyla da anında çevrenizle paylaşabiliyorsunuz.

Tekelleşme faaliyeti mi yoksa sadece içerik barındırma hizmetiyle mi karşı karşıyayız yakında göreceğiz. Bu haliyle makale okuyabilme keyfinin üst düzey olduğunu belirtmem gerek. İlerleyen dönemde yapılacak gelişmelerin takipçisi olacağız.

Facebook Artık Hesabı Ele Geçirilenleri Uyaracak

YORUMLAR