Facebook, Anonim Olarak Kullanabileceğiniz Mobil Uygulama Üzerinde Çalışıyor

Facebook, Anonim Olarak Kullanabileceğiniz Mobil Uygulama Üzerinde Çalışıyor

Aylık yaklaşık olarak 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarının son dönemlerdeki tepkilerinden sonra anonim olarak kullanabilecekleri bir mobil uygulama üzerinde çalıştığını açıkladı.

Peki anonim mobil uygulama kullanımı nedir diye sorarsanız, gerçek kimliğinizi saklayarak isim, yaş, mail adresi vb. bilgilerinizi vermeden iletişim kurabilme ve kullanabilme. Bu sayede Facebook sizde bilgilerinizi alarak kullanamayacak. Bildiğiniz üzere Facebook kullanıcılarının bilgilerini istediği gibi toplayarak belirli limitlerde kullanma özgürlüğüne sahip. Kullanıcı koşullarında yer alan kurallara göre Facebook topladığı bu bilgiler sayesinde reklam satışlarını arttırıyor. Kullanıcıların ilgi ve isteklerini göz önünde bulundurarak onlara yönelik reklam ve içerikler sunuyor. Kısacası Facebook tıpkı Google gibi internet üzerinde yaptığımız her şeyin kontrolünü sağlayarak, bizden topladığı bilgileri yine bize farklı bir yolla kar amaçlı sunuyor. Buna karşı tepkiler son zamanlarda oldukça fazlalıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde duyurulan yeni bir sosyal medya sitesi olan Ello, anasayfaıs üzerinden yaptığı açıklama ile Facebook'a taş attı diyebiliriz. Kullanıcıların bilgilerine erişemeyen ve bu bilgileri kullanıp onlara geri satmayan bir firma olacaklarını belirtel Ello, bir anda oldukça fazla ilgi gördü.

Facebook, kullanıcılarının tepkilerini dikkate aldığından dolayımı yoksa bu olayın önüne geçerek daha fazla büyümesini istemediği için mi bu tür bir yola başvuruyor bilemiyoruz fakat tepkilerin önüne geçeceği de muhtemel. Farklı yabancı kaynaklar da geçen bilgilere göre Facebook'un yeni uygulaması önümüzdeki haftalar içerisinde kullanıcılara sunulacak. Uygulama ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Adobe Creative Cloud'un Android Ön Sürümü Yayınlandı

YORUMLAR