Facebook Arkadaş Sayınız Aslında Her Açıdan Yanıltıcı Bir Bilgi

Facebook Arkadaş Sayınız Aslında Her Açıdan Yanıltıcı Bir Bilgi

Çünkü Facebook’taki arkadaş sayısı ne gösterirse göstersin, bu kullanıcılardan gerçekten kaç tanesini tanıyoruz?

Facebook’ta bir sürü arkadaş sahibi olmamız, bunu gururla reklam malzemesi olarak kullanmamız aslında egomuza çektiğimiz ciladan başka bir şey değil. Başınız sıkışsa bu kalabalık arsından akçı imdadınıza yetişir sizce? Oxford Üniversitesi'nden Profesör Robin Dunbar’da bunu merak etmiş olacak ki, sorunun cevabını bulabileceğini düşünerek bir araştırma yapmış. Dunbar sosyal ağların sunduğu iletişim avantajları konusunda "kavramsal kısıtlamalar" bulunduğu sonucuna varmış. Dunbar’a göre Facebook'ta ister 100 arkadaşınız olsun, ister 5.000, liste aslında bu listeyle olan gerçek ilişkileriniz son derece kırılgan ve kökleri yok.

Daha önce yapılmış olan 18-65 yaş aralığındaki İngiltere araştırmalarını inceleyen Dunbar, ortalama arkadaş sayısı, 150 kadar olan 3.375 kullanıcıyı denek olan kullandı. Dunbar deneklerini gerçekten arkadaşlarını saymalarını istediğinde elde ettiği rakam 27 kişiyi pek geçmedi. Ancak Dunbar bu soruyu, "her hangi bir acil durumda kaç Facebook arkadaşının yardıma koşacağına" indirgediğinde ortalama sayı, dörde düşmüş.

Peki, bu araştırma neyi açığa çıkarıyordu sizce? Sosyal ağlar, yüz yüzde görüşmenin olmadığı ilişkileri daha uzun süre ayakta tutmaya yardımcı olabiliyor ancak gerçek hayatta sosyal olmanın yerini asla tutmuyor. Dunbar, araştırmasının sonucuna rahatlıkla beynimizin ve kalbimizin arkadaşlık konusunda bir sınırı olduğunu, duygularımızı sadece birkaç kişiyle paylaşabildiğimizi, bu araştırmayla kanıtlamış oldu.

Facebook at Work Sosyal Ağ Alışkanlığımızı Nasıl Değiştiriyor, Ne İşe Yarıyor?

Facebook Tam 126 Ülkede En Çok Kullanılan Sosyal Ağ

YORUMLAR