Facebook Arkadaşlarınız Size Borç Vermek İçin Kredi Geçmişinizi Sorgulayabilecek

Facebook Arkadaşlarınız Size Borç Vermek İçin Kredi Geçmişinizi Sorgulayabilecek

Facebook üzerinde hayatınıza bir noktada dokunmuş okul, aile, uzak akraba ve eski ev arkadaşlarınız gibi birçok insan var. Facebook üzerinden bu insanlardan borç para talep ederseniz, arkadaşlarınız kredi notunuzu sorgulayabilecek.

Facebook yeni bir uygulama için patent girişiminde bulundu. Bu uygulama Facebook’a dahil olduğunda, artık herkese borç vermek ya da borç almak için bazı prosedürlerin kontrolüne imkan tanınacak. Böylece arkadaşlarınız ya da siz bu borcu vermek için karşı tarafın kredi notunu sorgulayabilecek ve buna göre karar verebileceksiniz.

Bu noktada Facebook bazı arkadaşların “kara listeye” alınmasına da olanak tanımış oluyor. Kredi notu düşük kullanıcılar doğrudan ifşa edilmiş de oluyorlar. Facebook kullanıcıların kredi notunu sadece sorgulayan bireye gösteriyor olsa da, bu noktada “Elin ağzı torba değil ki büzesin” atasözü devreye girebilir. Tüm sosyal ağınız birden bire kredi güvenilirlik puanınızı ağızdan ağıza öğrenme fırsatı yakalayabilir.

Facebook bu sistemi potansiyel fatura ödeme durumunuzu ve bankaları kullanarak yaptığınız tüm ödemelerinizi gününde yapıp yapmadığınızı kontrol ederek gerçekleştirecek. Eğer birkaç faturayı geç ödemişseniz, doğrudan kara listeye alınma şansınız da artacak. Şu anda bu uygulamanın hayata geçirilmesi biraz sıra dışı ve “kanunsuz” olarak değerlendiriliyor. Ancak dev sosyal ağ Facebook’un konuyla ilgili patenti de sırada onay bekliyor.

Twitter'da Artık Kopyala Yapıştır İleti Devri Bitiyor

Facebook Sayfaları Bir Alışveriş Merkezine Dönüşüyor

Freebooting Yöntemiyle Aslında Hepimiz Facebook'a Haksız Para Kazandırıyoruz

YORUMLAR