Facebook Avrupa Birliği'ne Yalan Söylemiş

Facebook Avrupa Birliği'ne Yalan Söylemiş

Avrupa Birliği Komisyonu, Facebook'un WhatsApp'ı satın alma sürecinde yanlış bilgiler verdiğini açıkladı. Kullanıcı bilgileri paylaşma ve otomatik eşleştirme gibi konularda yalan söylediği iddia edilen Facebook, büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilir.

Yaz aylarında WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaştığı ortaya çıkmış ve başta Hamburg Bilgi Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komisyonu olmak üzere birçok Avrupa Birliği üyesi ülkeden Facebook'a veri toplamaması konusunda uyarılar gelmişti. Bütün bu yaşananların ardından Facebook yaptığı resmi açıklama ile WhatsApp üzerinden veri toplamayı bıraktığını söylemişti; ancak veri toplamaya ne zaman ve nasıl başladığını asla açıklamamıştı.

Konu hakkında araştırma yapan AB Komisyonu, Facebook'un 2014'te WhatsApp'ı 22 milyar dolara satın aldıktan sonra her kullanıcıya bir ID verdiği ve bu ID'ler üzerinden Facebook ile eşleştirme yaparak, veri topladığını tespit etti. Satın almanın gerçekleştiği ilk yıllarda Avrupa Birliği, bu konu hakkında Facebook'a bu konuyla ilgili soru sormuş ve şirket, bunu gerçekleştirebilecek kapasitelerinin olmadığını söylemişti.

Bugün AB Komisyonu, Facebook kullanıcılarının profillerinin WhatsApp hesapları ile otomatik olarak eşleştirme işleminin 2014'te yapılan anlaşmanın teknik kısmında yer aldığını iddia etti. Bu suçlama ile Facebook'un en başından bu yana komisyona ve dolaylı olarak bütün Avrupa Birliği ülkelerine yalan söylemiş olduğu ortaya çıkıyor.

AB rekabet politikasından sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager; "Şirketler, birleşme sırasında yapılan araştırmada Komisyon'a doğru bilgi vermekle yükümlü. Komisyonun görüşü; Facebook, WhatsApp'ı satın alma sırasında Komisyon'a yanlış veya yanıltıcı bilgi verdi. Bu yüzden Facebook bu iddialara cevap vermeli", dedi. Yaşananların ardından 31 Ocak 2017'ye kadar savunma yapması gereken Facebook, bu celsede kendini aklayamazsa duruşmanın ardından büyük bir cezaya çarptırılabilir.

Facebook, WhatsApp Kullanıcı Verilerini Toplamayı Durdurdu

Almanya, Yayınlanan Her Yalan Haber İçin Facebook’a 500 Bin Euro Ceza Kesecek

YORUMLAR