Facebook, Avrupa'daki Veri Kanunu Bütün Dünyada Uygulamayacak

Facebook Veri Koruması Avrupa

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan yeni veri koruma kanunu konusunda birçok internet devi şimdiden harekete geçerken, Facebook’tan konu hakkında üzücü bir haber geldi. Facebook, Avrupa’daki veri koruma kurallarını bütün dünyada uygulamayacağını açıkladı.

Cambridge Analytica Skandalı sonrasında, Facebook’un kullanıcı verilerini herhangi bir güvenlik önlemine tabi tutmadan sattığı ortaya çıkmıştı. Kullanıcı verilerini depolama konusunda birçok başka skandala daha imza atan Facebook'tan kullanıcılarını üzecek başka bir açıklama geldi. 

Avrupa’nın en büyük haber kanallarından Reuters’a röportaj veren Mark Zuckerberg, mayıs ayında Avrupa’da uygulamaya konulacak olan kişisel verilerin korunmasına dair kanunda yer alan birçok detayı zaten uyguladıklarını ve buna uyum sağlamakta sıkıntı yaşamayacaklarını söyledi.

2016 yılında onaylanan Genel Veri Koruma Yönetmeliği, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde iş yapan şirketlere çeşitli sınırlamalar getirmişti. Yakın zaman sonra tamamen uygulamaya konulacak olan yönetmelikle birlikte AB dışından gelen teknoloji şirketlerinin uyması gereken veri koruma kurallarının sıkıştırılacağı söylenirken, gözler Facebook’a yönelmişti. Şirketlere veri sızıntısı olduğunda bunu açıklama, kullanıcıların talep etmesi durumunda kayıt edilen verileri gösterme, hangi verilerin kullanıldığını açıklama gibi kurallar getirecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği, birçok AB vatandaşı tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Mark Zuckerberg, AB ülkelerinde yeni kurallara uygulayacaklarını söylerken, dünyanın geri kalanında aynı kuralları uygulamak gibi bir zorunluluklarının olmadığını ve muhtemelen birçok ülkede bu kuralları uygulamayacaklarını söyledi. Zuckerberg’in bu açıklaması, hâlihazırda kullanıcı verilerine dair sıkıntılar yaşayan sosyal medya platformuna tepkilerin çoğalmasına neden oldu.

 

 

YORUMLAR