Facebook Bağımlılığı Beyni Küçültüyor

Facebook Bağımlılığı Beyni Küçültüyor

Madde bağımlılarında görülen, beynin 'amigdala bölgesi'ndeki gri materyalde görülen azalmanın, Facebook bağımlılarında da görüldüğü kanıtlandı. Uzmanlara göre, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı sınırlandırılmalı.

Duygusal, sosyal tepkilerimizden ve anılarımızdan sorumlu olan amigdala bölgesi hasar gördüğünde, duygusal işlemede değişiklikler meydana gelir. Bu bölgenin gri maddesinde meydana gelen azalmanın hafıza sorunları, unutkanlık, muhakeme yetilerinde kayıp gibi gündelik hayatı olumsuz etkileyebilecek klinik sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, içine kapanık, gündelik sosyal ilişkilerden kaçınan, uyum sorunu yaşayan, arkadaşları ve aileleri ile iletişim sorunları yaşayan, beğenilme kaygısı yaşayan genç bireylerin Facebook bağımlılığı açısından risk altında olduğunu ifade etti.

Facebook’a girme açısından yoğun bir istek yaşayan ve ulaşamadığında ortaya kaygı durumunun çıkmasının bağımlılık açısından risk oluşturabilecek önemli bir kriter olduğunun altını çizen Çetin, “Bu durumda ilk olarak, kişinin bilgilendirilmesi ve ardından  kullanımın kısıtlanıp, gün içinde diğer aktivitelere daha fazla zaman ayırmasının sağlanması gerekir.” şeklinde konuştu.

Facebook Dünyanın En Kalabalık 3. Ülkesi

Eğer bir ülke olsaydı 350 milyon aktif kullanıcısıyla, Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülke olacak Facebook’u, en aktif kullanan 3. ülke Türkiye. Aynı zamanda Avrupa’nın en çok Facebook kullanan ülkesi olan Türkiye’de 41 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor.  Her gün Facebook üzerinde 8 milyar dakika geçirildiğine ve  285 milyon adet içerik paylaşıldığına değinen psikiyatri uzmanı Çetin, özellikle dürtüsellik ve haz odaklı yaşam alanında sorun yaşayan bireylerin bağımlılığa en yatkın kesim olduğunu hatırlattı.

YORUMLAR