Facebook Bazı ABD Şirketlerine Ayrıcalık Tanıyor

Güvenlik skandallarıyla gündemden düşmeyen Facebook'un şimdi de bazı şirketlere özel haklar tanıdığı ortaya çıktı. İngiliz Milletvekili Darmian Collins'in çıkardığı gizli bilgilerde şirketin yasal olmayan verileri paylaştığı dile getiriliyor.

Netflix, Airbnb, Lyft gibi direkt hizmet sektöründeki bazı şirketlere ayrıcalıklar tanıdığı ifade edilen Facebook'u Milletvekili Darmian Collins ifşa etti. Collins'in medyaya sunmuş olduğu gizli belgelerin içerisinde şirket CEO'su Mark Zuckerberg'in bazı şirketlere kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi erişimi için izin verdiği öğrenildi.

2012 ve 2015 yılları arasındaki iç konuşmaları ele alan gizli belgenin toplamda 223 sayfa olduğu ve pek çok hizmet markasının bu verilerden yararlandığı söyleniyor. Belge içerisinde özellikle 'Mark'ın arkadaşları' veya Facebook CEO'su Sheryl Sandberg'e yönelik 'Sheryl'in arkadaşları' gibi şifreli konuşmaların yer aldığı belirtildi.

Geçmiş yıllarda aldıkları kararlardan mutlu olduklarını söyleyen Facebook'tan ise net açıklamalar gelmiş değil. Fakat konu hakkında Twitter'dan yazan Damian Collins  "Facebook'un kullanıcı bilgilerini nasıl kullandığı, uygulama geliştirenlerle nasıl çalıştığı ve sosyal medya pazarındaki baskın konumunu nasıl değerlendirdiği hakkında önemli soruları gün yüzüne çıkarıyor" dedi.