Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinde kullanıcıların beğendikleri içeriklerin kendilerine ait birçok kişisel özelliği ortaya çıkardığı ileri sürüldü.

Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının sosyal ağ üzerinde 58.000 kullanıcının sadece beğendikleri içeriklerden yola çıkarak yaptığı araştırma sonuçlarına göre, kullanıcıların IQ, cinsiyet, cinsel eğilim, siyasi ve dini inançlar ve hatta madde bağımlısı olup olmadığını gibi farklı konularda %80'lere varan doğruluk payıyla tahminler yürütülebileceği ortaya çıktı.

Sosyal ağ üzerinde kullanıcıların spor sayfaları, müzisyenler, kitaplar, diğer kullanıcı fotoğrafları ve arkadaşları için yazdıkları durum güncellemeleri ve yorumlar araştırmacılar tarafından göz altına alınıp incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı. Kullanıcılar tarafından sağlanan demografik profiller ve psikometrik testler karşılaştırıldığında, araştırmacılar kullanıcıların yüzde 88'inin cinsel eğilimlerini, yüzde 95'inin etnik kökenlerini ve yüzde 85'inin siyasi eğilimlerini tahmin edebildiği ortaya çıktı.

Yapılan açıklamayla bu çalışmanın insan davranışlarına nispeten dijital kayıtların insanların kişilikleri hakkında çok fazla şeyi ortaya koyduğunu da ortaya çıkarmış oldu.

Assassin's Creed 4 Black Flag Ekran Görüntüleri

YORUMLAR