Facebook Binlerce Kullanıcısını Gizli Bir Şekilde Denek Olarak Kullanmış!

Facebook Binlerce Kullanıcısını Gizli Bir Şekilde Denek Olarak Kullanmış!

Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden birisi olan Facebook, mobil uygulamalarını daha güvenli bir hale getirebilmek için gizli bir şekilde kullanıcılarının üzerinde bazı testler uygulamış.

Mark Zuckerberg'ün yönetiminde olan Facebook, ortaya atılan iddialar doğruysa önümüzdeki günlerde büyük bir eleştiriyle karşılaşacak. Çünkü dev sosyal medya sitesi kullanıcılarının güvenini zedeleyecek büyük bir proje içerisine girişmiş.

The Information internet sitesinin ortaya çıkardığı test olayı Facebook'un sadece denek olarak seçtiği kullanıcıları ilgilendiriyor. Sosyal medya sitesi, Google ile yaşayabileceği herhangi bir sorunda mobil uygulamasının devre dışı kaldığında neler olduğunu görmek istedi. Masaüstü sistemlere oranla Facebook'a en çok giriş yapılan cihazların mobil ürünler olduğunu düşünürsek oldukça yerinde bir gözlem olabilirdi. Ama Facebook bu testi kimseye haber vermeden gizli bir şekilde yaptı. Bu nedenle dev sosyal medya sitesi kullanıcıların güvenini sarsacak olumsuz gelişmelere imza attı.

Facebook, seçtiği bir ülkede binlerce kullanıcısı üzerinden Android mobil uygulamasının pasif kalması durumunda oluşabilecek olayları tatbikat etti. Sadece seçilen bölgede mağazaya erişim izni verilmedi ve kullanıcıların ne yapacağı izlendi. Çoğu kullanıcı mobil uygulama çalışmadığı zaman internet tarayıcı üzerinden Facebook'a giriş yapmış. Yani kullanıcılar çeşitli hatalarda bile Facebook'u kullanmayı bırakmıyor. Facebook ise bu testiyle birlikte kullanıcılarının ne kadar bağımlı olduğunu görmüş oldu. Bakalım kullanıcılarda Facebook'un bu davranışını olumlu karşılayacaklar mı?

Facebook kullanıcıları test ettiği çalışmasının dışından panik durumlarında aktif etmek için uygulamalarının yedeklerini alıyor. Yani Google ve Apple gibi büyük mağaza sahiplerinin Facebook'u silmeleri gibi bir durumda sosyal medya sitesinin yedekleri kullanıcılara verilecek. Bu sayede milyonlarca kullanıcı en kısa süre içerisinde tekrar Facebook'a ulaşabilir hale gelecek. Facebook'un panik planları hakkında çok fazla ayrıntı bilinmiyor ama zor durumlarda bu planların oldukça işe yarayacağı kesin. 

Facebook, Video Oynatıcılarını Flash Player Yerine HTML 5 İle Değiştirdi

Google'dan Facebook Messengar'a Rakip Akıllı Mesajlaşma Uygulaması Geliyor

YORUMLAR