Facebook, Cinsellikle İlgili Tüm Paylaşımları Yasaklıyor

Facebook, Cinsellikle İlgili Tüm Paylaşımları Yasaklıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, 2 milyarı geçkin kullanıcısını ilgilendiren çok önemli bir karar aldı. İçerik politikasında revizyona giden şirket, cinsel içerikli tüm görsel ve yazıların paylaşılmasını yasakladı.

Facebook, platformu daha güvenli ve sağlıklı bir yer haline getirmek amacıyla, içerik politikalarını güncellediğini açıkladı. Buna göre, kullanıcılar artık Facebook’ta cinsel içerikli argo paylaşımlar yapamayacak. Ayrıca cinsel roller, pozisyonlar, cinsellik çağrıştıracak pozlar veya fetiş senaryoları ile ilgili içerikler de tamamen yasaklanacak.

Facebook’ta müstehcen ifadelerin önüne geçmek isteyen ABD’li sosyal medya devi, striptiz kulübü gösterileri, erotik danslar ve seks sohbetleri gibi şeylere de izin vermeyecek. Hatta “bu gece iyi vakit geçirmek istiyorum” gibi ucu açık ifadeler de Facebook’un hedefinde olacak.

facebook cinsel içerik

Politika değişikliği ile platforma daha sıkı kurallar getiren Facebook, kullanıcıların tepkisiyle karşılaştı. Bazı kullanıcılar, yeni politikanın insanların cinsel kimliklerini söylemeyi yasakladığını belirtirken, bazı kişiler ise Facebook’un insanlar üzerinde ahlaki bir baskı uyguladığını düşünüyor.

Facebook sözücüsü PCMag ’e verdiği demeçte, “Bu değişikliği yapmamızda etkili olan şey, içerik yorumcularımızın cinsel istismar politikasının, cinsel ilişki talebi ve istismar konuları arasındaki ayrımı yeterince öne çıkarmadığını söylemesi oldu” ifadelerini kullandı.

Şirket, platformdaki sorunlu içeriklerle mücadelede yapay zeka algoritmaları kullanıyor, ancak buna rağmen Facebook’un terörist içerikler, aşırı sağ propaganda veya sahte haberler gibi problemli içerikleri engellemede kötü bir sicili var. 

Sözcü ayrıca, Facebook’un kadın ve çocuk güvenliği konularında uzman kuruluşlarla birlikte yeni kurallar hazırladığını söylerken, kullanıcıların zaman içinde yaptıkları değişiklikleri takip edebilmeleri için Topluluk Standartları’nda güncellemeler yayınlayacağını belirtti.