Facebook Çocukların Yaptığı Oyun Alışverişlerinin Paralarını Geri Ödeyecek

Facebook Çocukların Yaptığı Oyun Alışverişlerinin Paralarını Geri Ödeyecek

18 yaşından küçük çocukların bir şekilde ebeveynlerinin kredi kartlarını ya da ödeme yöntemlerini kullanarak Facebook oyunlarında alışveriş yapıp, aile bütçesini baltalamasının önüne geçilecek. Bu haylaz yumurcakların harcadığı paralar Facebook tarafından geri ödenecek.

Genellikle haberlerde okuduğumuz “Babasının kredi kartıyla 10 bin dolarlık oyun alışverişi yaptı” tarzındaki haber artık ailelerin korkulu rüyası olmayacak. Facebook aileden habersiz yapılan oyun içi alışverişlerin aile bütçesini fazlasıyla yaralayabilecek boyutlara ulaşmasını önlemek için böyle bir önlem uygulayacak. Aslında bu kararın resmileşmesi durumu şimdilik sadece ABD için geçerli olacak. 2012 yılında ABD’de 2 çocuğun aile hesabından 10 bin dolara yakın parayı oyunlara harcamasıyla mahkemelik olan Facebook, doğal olarak kendi rahatını da düşünüyor. Çünkü mahkeme masrafları ailelerin zararından kat kat fazla oluyor.

Facebook bu geri ödeme prosedürünü nasıl işletecek, henüz detaylandırılmış değil. Ancak 18 yaşından küçük çocukların özellikle Facebook üzerinde aile bütçesine verebileceği zararın geri ödenecek olması, pek çok ebeveynin yüreğine su serpmiş olmalı. 

YORUMLAR