Facebook, Colorful Balloons Uygulaması İle Çin'e Girmeyi Hedefliyor

Facebook, Colorful Balloons Uygulaması İle Çin'e Girmeyi Hedefliyor

2009 yılından beri Çin'de kullanımı yasak olan Facebook, ülkeye yeniden yerleşebilmenin yollarını arıyor. Colorful Balloons ismindeki bir uygulamayla Çin pazarında testlere başlayan Facebook, bu konuda ısrarcı gözüküyor.

Colorful Balloons uygulaması bir nevi ''Çin'in Facebook'u'' olarak adlandırılıyor. Kullanıcılar birbirlerine fotoğraf gönderip alabiliyorlar. Fotoğrafların altına yorum yazabiliyorlar. App Store’da yer alan bilgilere göre, Colorful Baloons’un sahibi Pekin’de bulunan Youge Internet firması olarak gözüküyor. Şirketin başında ise, Zhang Jingmei isimli bir iş adamı bulunuyor. Yani Facebook, Çin pazarında kendi ismini kullanmadan yer edinmeyi hedefliyor.

2 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Facebook’un Çin kapılarını aralamasının ardından, 3 milyar kullanıcıyı kısa süre içerisinde yakalayabileceği düşünülüyor.

Yabancı internet siteleri Colorful Balloons uygulamasını daha önce örneği görülmemiş bir uygulama olarak tanımladı. Çin hükümetinin, Facebook’un girişimlerinden haberdar olup olmadığı konusu ise henüz netlik kazanmış değil. Ayrıca yabancı bir teknoloji sitesi yorum almak üzere girişimde bulunduğu ‘Çin Siber Alan İdaresi’ bu talebe cevap vermekten kaçındı.

Facebook Gizlilik Sayfası Yenilendi!

Facebook Bağımlılığı Beyni Küçültüyor

YORUMLAR