Facebook’da Büyük Açık! 6.8 Milyon Kişinin Fotoğrafı Açığa Çıktı

facebook cinsel içerik

Sosyal medya devi Facebook, bir yazılım açığı (API) nedeniyle, binden fazla üçüncü parti uygulamanın, kullanıcıların erişim izni vermediği fotoğraflara ulaşmış olabileceğini açıkladı. 

Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar, kişisel blog sayfasından yaptığı açıklamada, "Ekibimiz, bir yazılım hatasının, Facebook'a girip, üçüncü parti yazılımlara fotoğraflarına ulaşma izni veren kullanıcıları etkilemiş olabileceğini keşfetti. Sorunu hallettik ancak bu hata nedeniyle bazı üçüncü parti uygulamalar, 13-25 Eylül 2018 dönemlerinde, erişim izinleri olmayan fotoğrafa erişim sağlamış olabilir" ifadelerini kullandı.

Bar, kullanıcıların bir uygulamaya Facebook fotoğraflarına erişim izni verdiklerinde genellikle sayfalarında paylaştıkları fotoğraflara erişim izni verildiğine dikkati çekerek, "Bu durumda, yazılım hatası uygulama geliştiricilerine Facebook hikayeleri ya da sisteme yüklenip paylaşılmayan fotoğraflara erişim vermiş olabilir" bilgisini de ekledi.

Şu anda 6,8 milyon kullanıcı ve 876 geliştirici tarafından oluşturulan 1500 kadar uygulamanın bu hatadan etkilendiğini vurgulayan Bar, "Uygulama geliştiricileri ile bu hatadan etkilenen kullanıcıların fotoğraflarını silmeleri konusunda çalışıyor olacağız" ifadelerini kullandı. Ve son olarak Tomer Bar "Bu hatadan etkilenen kullanıcılara konuyu bildireceklerini" söyledi. 

Avrupa Birliği'nin yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında, şirketler , herhangi bir veri ihlali konusunda yetkili makamları, bu konu hakkında 72 saat içinde haberdar etmelidir. Facebook, hatanın etkisini araştırırken kamuoyunu uyarmak için biraz zaman harcadığını söylerken, şirket sonuç bildirgesine ulaştıktan sonra 22 Kasım'da İrlanda Verileri Koruma Komisyonu'na bildirerek GSYİH raporlama standartlarına uyduğunu belirtti. "GSYİH altında raporlanabilir bir ihlal" oldu.

Sizler Facebook'un yaptığı yazılım hatası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!