Facebook Dinlediğiniz Şarkıyı Tanıyor

Facebook Dinlediğiniz Şarkıyı Tanıyor

Facebook, durum güncellemenizi yaptığınız an dinlediğiniz şarkıyı algılayıp durumunuza ekleyeceğini açıkladı. Kişisel bilgi paylaşımında bir adım daha atan sosyal ağ, bu yeni özelliğiyle yine özel hayat tartışmalarını hortlatacak.

Facebook sosyal ağlar arasında kullanıcılar tarafından güvenliği en çok sorgulanan platformlardan biri oldu. Bunun sebebi elbette eklenen her yeni özellikle bizden daha çok ayrıntı istemesi. Kişisel alanımıza biraz daha yaklaşan adımlar atan sosyal ağ, geçtiğimiz yıl getirdiği yeniliklerle durumumuzda duygularımızı, profilimizde neredeyse tüm hobilerimizi gösteren bir yapı kurdu. Bu hafta açıkladığı yenilikle de dinlediğimiz şarkıya kulak kabartıp durum güncellemesine ekleyeceğini duyurdu. Çoğumuzun bilmediğimiz bir şarkıyı kim söylüyormuş diye merak edip başvurduğu Shazam, SoundHound gibi programlarda kullanılan "audio recognition" yani ses tanıma özelliği Facebook'un altyapısına ekleniyor. iOS ve Android için hazır olan güncelleme, sadece müzik değil, o an televizyonda izlediğiniz programı da siz durumunuza yazmaya başladığınız an dinlemeye başlayacak ve 5 saniye içinde algılayacak.

Arka plandaki sesleri ne kadar başarılı ayıracağı teknoloji kurtları tarafından merakla beklenen sosyal ağ, şüpheci bir kesim tarafından yine aşırıya kaçtığına yönelik eleştirilecek olsa da, bir süre kullanıldıktan sonra bu özelliğe de alışılacağından şüphemiz yok.

YORUMLAR