Facebook Doğal Afet Güvenlik Kontrol Sistemi Safety Check'i Tanıttı

Facebook Doğal Afet Güvenlik Kontrol Sistemi Safety Check'i Tanıttı

Herhangi bir doğal facia veya kriz durumunu da artık Facebook üzerinden kontrol eder hale, uzaktaki sevdiklerimizin ve yakınlarımızın durumunu sosyal medya devinden öğrenir hale geldik. Aslında iletişimin en gerekli olduğu o anlarda insanlar olay yerinde bulunan kesimin başına gelen bir şey olup olmadığını merak ediyor, olabildiğince fazla kişiye ulaşmak için en popüler sosyal ağları tercih ediyorlar.

Facebook tüm dünyada yaşanan bu olaylardan farz almış olacak, bünyesine yepyeni bir araç ekleyerek artık herhangi bir doğal afet anında güvenliğinizi onaylamanız için Safety Check sistemini tanıttı. Safety Check ile kendinizin veya arkadaşlarınızın güvende olduğunu işaretleyebilir, diğer kişilerin güvenliğini kontrol edebilirsiniz.

Safety Check kısaca kendi güvenliğinizi arkadaşlarınıza ve ailenize iletiyor, afetin gerçekleştiği bölgede diğer kişileri kontrol etmenizi sağlıyor, diğer arkadaşlarınızı da güvende olarak işaretlemenize yarıyor. Bu durumunuz veya yorumlarınızı sadece arkadaşlarınız görebiliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meydana gelen bu talihsiz olaylar sonucu Facebook tüm dünyanın ortak sosyal dili olarak bu kontrol şemasını üretmiş. Ayrıca ilerleyen zamanlarda geliştirilecek olursa Safety Check direkt olarak masaüstü, Android, iOS vb. platformlara uygulama olarak eklenecek. Bu sayede dünya çapındaki doğal afetler sonucu ortaya çıkan durumlar ve istatistikler bu uygulama üzerinden de hesaplanabilir bir hal alacak.

Aracın nasıl çalışacağına değinecek olursak, herhangi bir doğal kriz anında bu aracınız Facebook hesabınızda aktifse Facebook size soracak: "Güvende misin?" Daha sonra bulunduğunuz şehre bakılarak konumunuz öğrenilecek ve profilinizdeki son durumunuz cevabınıza göre güncellenecek. Bu sadece yakın arkadaşlar kategorisindeki insanlarla paylaşılarak bulunduğunuz şehrin lokasyonu da durum ile beraber yazılacak.

Afetin gerçekleştiği alanda herhangi bir arkadaşınız bulunması dahilinde onlar hakkında bildirim alacak, onlar kendini güvende olarak işaretleyene kadar onları takip edebileceksiniz. Tabii tüm bunlar için öncelikli olarak internet gereksinimi gerektiğini unutmayalım. Ancak bu günümüzde ülkemiz için bile artık bir sorun olmaktan sıyrılıyor. Dileriz Safety Check'e hiç işimiz düşmeyeceği gibi sevdiklerimiz de bu konumlandırma alanında görmeyiz.

Hearthstone'da Başarılı Olmanın 5 Yolu

YORUMLAR