Facebook Drone'u Aquila, Lazerle Havadan 10Gbps İnternet Yayınlamaya Hazır

Facebook Drone'u Aquila, Lazerle Havadan 10Gbps İnternet Yayınlamaya Hazır

Facebook atmosfere yollayacağı drone’larla havadan internet yayınlamaya hazır olduğunu açıkladı. Aquila isimli drone, lazer teknolojisiyle 10Gbps internet yayınlayacak.

Facebook yıllardır üzerinde çalıştığı, lazer teknolojisini kullanarak havadan internet erişimi sağlayacak drone’lardan biri olan Aquila'yı tamamladı. Firmanın tanıttığı yeni insansız hava aracı, dünyanın yüzeyine interneti lazer ışınları ile yollamak için havalanmaya hazır. Bu drone tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor. Aquila drone’nun kanat boyu ise bir Boeing-737’den daha büyük.

Yeni drone teknolojisinin deneme uçuşlarına başlaması için gereken lazer teknolojisinin tamamlanmasına da çok az kaldı. Bu teknoloji özellikle ulaşılması güç Afrika kasabalarına veri aktaracak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dün yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduklarını ifade ederek, “Tamamen güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracımız Aquila çok yakında gökyüzünden dünyanın internet ulaşmayan köşelerine medeniyeti taşıyacak” dedi.

Aquila drone sistemleri 10Gpbs internet hızı sağlayabilecek kapasite tasarlandılar. Üzerlerinde bulunan lazer ışınımları sayesinde interneti onlarca kilometreye gönderebiliyorlar. İnternet’i havadan hizmete sunmak yeni bir proje değil. Tesla Space X ile uzaydan, Google' da yine drone’larla atmosferden internet dağıtmak için zaten çalışıyor. Ancak bu yarışa Facebook’un dahil olması da önemli. 

Facebook'un İnternet Droneları Boeing 737'den Daha Büyük

Facebook Kullanıcıları İnternete Lazer ile Bağlanacak

YORUMLAR