Facebook: En Çok Sansür Talebi Türkiye ve Hindistan'dan Geliyor

Facebook: En Çok Sansür Talebi Türkiye ve Hindistan'dan Geliyor

Sosyal medya devi Facebook yeni şeffaflık raporunu açıkladı. Düzenli olarak bu raporu yayınlayarak kullanıcılarına bilgi veren Facebook'un son raporunda Türkiye ile ilgili ilginç istatistikler de yer alıyor. Özellikle internet siteleri üzerinde uygulanan yasaklarla gündemde olan ülkemizin bu raporda en çok sansür talep eden ülkeler arasında yer alması dikkat çekici. Sansür talep eden ülkeler listesinde ilk sırayı Hindistan alırken Hindistan'da 2013 yılının Temmuz ve Aralık ayları arasında tam 4.700 Facebook iletisi yapılan başvurular nedeniyle sansürlenmiş. Bu sansür talepleri Hindistan resmi makamlarınca din ve hükümeti eleştirmeyi önlemek amacıyla yapılmış.

Ülkemize baktığımızda ise bu sansür talepleri listesinde Hindistan'ın arkasından 2. sırada yer alıyoruz. Facebook, bir süre önce YouTube ve Twitter'a savaş açan ülkemizde sansür talep etme nedeninin ise hükümeti eleştirme olduğunu açıklıyor. Türkiye'de toplamda 2.000 civarında Facebook iletisi sansürlenmiş.

Facebook'un yayınladığı şeffaflık raporunda bir başka dikkat çeken nokta ise en çok kullanıcı bilgisi talep eden ülkenin Amerika Birleşik Devletleri olması.

Google, Android Cihazınız Üzerindeki Tüm Uygulamaları Tarayacak

YORUMLAR