Facebook Etiketlerinin Viral Etkisi Yok

Facebook Etiketlerinin Viral Etkisi Yok

Twitter'ın etiket yani hashtag sistemi geçtiğimiz aylarda Facebook tarafından da benimsenmişti ve böylece kullanıcıların konular hakkında yaptıkları paylaşımların daha fazla viral etki doğurması amaçlanmıştı. EdgeRank Checker hizmetinin düzenlediği rapora göre etiket kullanımı Facebook'ta daha fazla paylaşım ve viral etki yaratmaktan ziyade tam tersi bir şekilde negatif etkiye sahip diyebiliriz. Rapora ait grafiği aşağıda görebilirsiniz. Yeşil olan çubuk etiketli paylaşımların viral etkisini, mavi olan çubuk ise etiketsiz paylaşımların etkisini gözler önüne seriyor.

Etiket kullanımının temelinde kullanıcıların belli konular üzerinde anlık olarak sohbete katılmaları amaçlanıyor ve böylece belli bir gündem oluşturulması mümkün hale geliyor. Özellikle mobil üzerinden kullanımlarda etiketlerin çok daha etkili olması Facebook'u bu yola itmişti ki şirketin en büyük gelir kaynağının mobil kullanıcılar olması hedefleniyor.

Twitter'da ise etiket kullanılan tweetlerin normal tweetlerden çok daha fazla paylaşıma sebep olduğu açıklanmış durumda. Şimdilik kullanıcıların Facebook üzerindeki etiketleri umursamamaları nedeniyle oluşan bu duruma karşı şirketin nasıl önlemler alacağını birlikte göreceğiz. Facebook mobil uygulamasını aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Android 4.4 KitKat geliyor

YORUMLAR