Facebook Eylül 2015'te 1 Milyar Günlük Kullanıcıya Erişti

Facebook Eylül 2015'te 1 Milyar Günlük Kullanıcıya Erişti

Facebook zaman zaman acaba düşüşe mi geçti söylentileriyle karşı karşıya geliyor ancak yayınlanan son istatistikler, sosyal medya servisinin düşüşe girmek yerine giderek yükselen bir ziyaretçi grafiği çizdiğini bize gösteriyor. Eylül 2015 ve Ağustos 2015 ziyaretçi adetleri arasındaki fark da bunun işaretlerinden bir tanesi.

Geçtiğimiz ay yayınlanan haberlerde Facebook'un ilk defa günlük 1 milyar kullanıcıya eriştiğinden bahsediliyordu. Ancak Eylül ayında bu günlük 1 milyar kullanıcı bilgisinin artık ortalama haline geldiği belirtiliyor ve Facebook'un günlük kullanıcı adetleri yakın zamanda düşecek gibi de görünmüyor.

Gerçekleşen bu ziyaretçi trafiğinin önceki seneye göre yüzde 17'lik bir artışa denk geldiği, ayrıca aylık toplam aktif kullanıcıların da geçen seneye göre yüzde 14 artarak 1.55 milyar kullanıcıya eriştiği de yine şirket tarafından doğrulanıyor. Geçtiğimiz senelerde kullanıcıların hızla mobil cihazlara geçişiyle birlikte gelir sıkıntıları yaşamış olan şirket, artık gelirlerinin yüzde 78'ini de mobil kullanıcılardan elde ederek bu sorunun üstesinden geldiğini bizlere gösteriyor.

Kullanıcıların sosyal ağa olan ilgilerini arttırabilmek için önümüzdeki dönemde video işine ağırlık vereceği de Mark Zuckerberg tarafından resmen açıklanan bilgiler arasında. Bilhassa kısa videolardan çok miktarda ziyaretçi çekildiğinin belirtilmesi, Facebook'un video işlerine girişmekle ne kadar doğru bir iş yaptığını bizlere gösteriyor. Ancak bir Facebook videosunun görüntülenme sayılması için 3 saniye izlenmesinin yeterli olduğunu da belirtelim.

Yine Facebook'a ait olan WhatsApp ayda 900 milyon, Messenger'ı ayda 700 milyon ve Instagram da 400 milyon kullanıcının kullandığından da aynı raporlarda bahsediliyor. Önümüzdeki dönemde yeni servislerle de karşımıza çıkması beklenen Facebook'un ziyaretçi potansiyelini ne kadar arttırabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Facebook Gelişmekte Olan Ülkelerde Daha Çok Video Reklam Gösterecek

YORUMLAR