Facebook f8 Konferasında Neler Duyurdu; Hepsi Burada!

Facebook f8 Konferasında Neler Duyurdu; Hepsi Burada!

Dün gerçekleşen Facebook'un f8 Konferansında Mark Zuckerberg, Facebook'un geleceği ile ilgili bir sürü şey paylaştı. Canlı API robotlarından yeni VR kameraya kadar işte tüm yenilikler listesi:

Yeni Messenger'da chatbot'lar bulunacak!

Konferansın en can alıcı özelliklerinden biri olan yeni Messenger sohbet botları sayesinde artık büyük firmalar Messenger aracılığıyla otomatik mesajlar gönderebilecekler. Müşteriler ise bu şekilde istedikleri desteği çok daha rahat ve hızlı bir şekilde alabilecek. Mark bu konuda "Arkadaşlarınıza mesaj atar gibi iş yerlerine de mesaj atabilmenizi istiyoruz" yorumunu yaptı.

Açık kaynaklı "Surround 360" VR kamerası!

Facebook'un zaten 360 derece VR videolar ve Oculus ile bir hayli haşır neşir olduğunu biliyorduk. Hali hazırda Oculus Rift'te ilk çıkışını kısa bir süre önce yapmıştı. f8 konferansında ise Facebook, kendi özel 360 derece kamerasını tanıttı. UFO'ya benzeyen kameranın 17 lensli 3D VR kamerası var. Açıklanan bilgilere göre 4, 6 ve 8K'ya kadar görüntü alabiliyor. Bu konudaki bir diğer Mark yorumu ise: "Sanal gerçeklik gelmiş geçmiş en büyük sosyal platform olma potansiyeline sahip" oldu.

Uygulama dostu Account Kit!

Yeni geliştirici paketi Account Kit sayesinde kullanıcılar uygulamalarını istedikleri gibi kişiselleştirebilecekler ve yönetebilecekler. Sadece telefon ya da mail adresimizle tüm uygulamalarımıza rahatlıkla erişebileceğiz. Hatta kendimize ait Haber Akışı bölmemiz bile olacak. 

Facebook Live geliştiriciler için açılıyor!

Artık geliştiriciler de Facebook Live'a bağlanabilecekler. Facebook'un hazırladığı yeni API sayesinde BuzzFeed, Vidpresso gibi ünlü partnerlerle Facebook Live daha da ileri bir noktaya götürülecek. Bir diğer Mark yorumu: "Canlı videoların altın çağının başlangıcındayız". 

Daha akıllı botlar için bir mekan!

Messenger artık tamamen botlar için var. "Gönder ve Al" adlı yeni API sayesinde bot motoru çalışıyor durumda olacak. Yani artık iş konusunda iletişime geçebilmek ve bir şeyler aramak için kendi botlarımızı oluşturabileceğiz. 

Instant Articles artık tüm yayıncılar için açık!

Daha öncelerde belirli yayıncılar için açık olan Instant Articles özelliği artık tüm yayıncılar için açık olacak. Yani artık tüm yayıncılar, yüklenme ekranı olmadan da açılan paylaşımlardan yararlanabilecek.

Facebook'un 8K Kayıt Yapabilen 360 Derecelik Kamerası f8 Konferansında Tanıtıldı

Zuckerberg’in Telefonundaki Facebook Bildiğiniz Gibi Değil

Artık Facebook Messenger Üzerinden Dropbox Dosyaları da Paylaşılabiliyor

YORUMLAR