Facebook Gameroom ile Bağımsız Oyun Yapımcılarına Kucak Açıyor

Facebook Gameroom ile Bağımsız Oyun Yapımcılarına Kucak Açıyor

Facebook bağımsız oyun yapımcılarına kendi altyapısı altında gelişip, büyümeleri için kucak açıyor. Facebook Gameroom adı altındaki bu yeni oyun platformu, dağıtımda zorlanan oyun geliştiricileri için can simidi olacak.

Bildiğimiz gibi “Bağımsız Oyunlar” ya da diğer adıyla Indie Games; bir ya da birden daha fazla ticari açıdan organize olmayan grup tarafından geliştirilen, basit kurgu ve grafiklerden oluşan ama çok eğlendiren ve belli bir dağıtımcısı olmayan, EA, Konami, Ubisoft gibi devler tarafından dağıtılmayan oyunlar. Bu oyunlara olan ilgi Minecraft, Machinarium gibi farklı mekanikleri ve kendine has tarzları olan oyunlarla birlikte artmıştı.

Facebook Gameroom hem bu felsefe ile kendini oyunlara adamış gruplara destek verecek hem de yaratıcı, eğlenceli, ana akımdan uzak alternatif oyun arayanların buluşma noktası olacak.

Facebook geçtiğimiz Mayıs ayında bu platformun müjdesini vermişti. Bağımsız oyun geliştiricilerini kanatlarının altına alacağını söylemişti. Facebook ve Unity tüm bağımsız oyunlar sosyal medya platformuna yerleştirilebilecekti. Ağustos ayında ortalık ilan eden Unity ve Facebook artık Gameroom için başla komutunu vermeye hazırlar.

Daha önce “hardcore” oyun tasarımcıları için destek veren Unity bu noktadan itibaren bağımsız oyun yapımcılarından da Unity 5.6 oyun motoru ile desteğini esirgemeyecek.

Bu yenilikle beraber, Facebook platformunda milyonların sevgilisi olan 8 Ball Pool, Criminal Case ve Candy Crush Saga gibi tahtları sağlamlaşmış oyunların yerine daha özgün oyunların yükselmesini beklemek artık bir hayal olmaktan çıkacak.

Facebook Oyun Canlı Yayını Nasıl Yapılır

Facebook Oyun Geliştiricilerine Bir Yılda 2.8 Milyar Dolar

YORUMLAR