Facebook, Geliştiricilerin Kullanıcı Verilerine Erişimini Sınırlıyor

Facebook Kısıtlama

Geçtiğimiz günlerde yaşanan veri skandalı sonrasında Facebook, kullanıcı verilerinin gizliliği konusunu yeniden ele aldı. Bu kapsamda Facebook, uygulama geliştiricilerinin kullanıcı verilerine erişimini sınırlayan bir takım yenilikler getirdiğini duyurdu.

Cambridge Analytica veri skandalında yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığı söylenmişti. Ancak Facebook, skandalın sanılandan çok daha büyük olduğunu ve yaklaşık 87 milyon kullanıcı verisinin sızdırıldığına inandığını belirtti.

Yapılan yeni düzenlemeye göre Facebook, kullanıcılarının politik görüşleri, dini inançları gibi özel bilgileri artık uygulamalara ve geliştiricilere vermeyecek. Ayrıca Facebook’ta kurumlar, organizasyonlar, yayınlar ve ünlü kişiler adına açılan sayfalara erişen uygulamaların geliştiricileri artık özel izinler almak zorundalar. Şirketin bu gizlilik düzenlemelerini bir blog yazısıyla duyuran Facebook’un teknolojiden sorumlu yöneticisi Mike Schroepfer, “Bu değişikliklerin, insanların verilerini daha iyi korurken, aynı zamanda geliştiricilere hâlâ işe yarar deneyimler yaratma şansı tanıyacağına inanıyoruz.” dedi.

Facebook’un duyurduğu değişiklikler, geliştiricilerin şu alanlardaki erişimlerini kısıtlıyor:

  • Etkinlikler: Uygulamaların artık, etkinliklere katılanların listesine ve etkinlik sayfasında paylaşılanlara erişimi engelleniyor.
  • Gruplar: Facebook gruplarına erişim sağlayan uygulamalar, bundan sonra Facebook ve grup yöneticileri tarafından onaylanacak. Uygulamalar, gruplardaki üye listelerine, üyelerin bilgilerine ve üyelerin paylaşımlarına erişemeyecek.
  • Sayfalar: Facebook, çeşitli sayfalara erişmek isteyen her uygulamayı bizzat kendisi onaylayacak.
  • Giriş: Facebook hesabıyla giriş yapılabilen uygulamalar ve servisler artık Facebook tarafından onaylanmak zorunda. Facebook, bu uygulama ve servislerin kullanıcıların kişisel bilgilerini talep etmelerini de yasaklıyor.

Bu düzenlemelerin sadece yeni uygulama ve servisleri kapsadığı, uzun zamandır Facebook’a entegre olmuş olan uygulama ve servisleri kısıtlamadığı ifade ediliyor. Ayrıca, Facebook’un artık yeni uygulamaların geliştiricilerine kullanıcı verilerini vermeyeceği ancak eski uygulamaların geliştiricilerinin eğer kullanıcı verilerine sahiplerse bu verileri silmek zorunda olmadığı belirtiliyor.