Facebook, Google, eBay ve Amazon'dan İnternet Derneği Girişimi

Facebook, Google, eBay ve Amazon'dan İnternet Derneği Girişimi

Facebook, Google, eBay ve Amazon’un da aralarında bulunduğu internet dünyasının devleri “İnternet Derneği” adı altında bir araya gelmeye hazırlanıyorlar.

ABD merkezli Washington Post’un haberine göre, internet dünyasının önde gelen dev şirketleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki internet üzerine gerçekleşen çalışmalarda söz sahibi olmak ve ağırlıklarını koymak adına bir dernek altında birleşmeye hazırlanıyorlar. Özellikle de başkent Washington’da yürütülen lobi çalışmalarında daha etkin bir şekilde yer almak isteyen şirketler, orijinal adı “The Internet Association” olan derneğin başına da tecrübeli senatör Michael Beckerman’ı getirdi.

Önümüzdeki Eylül ayında resmi olarak faaliyete geçecek ve tanıtılacak olan oluşumda hangi şirketlerin ve sponsorların yer alacağı da ortaya konmuş olacak. Derneğin temel amaçları, internetin özgür dünyasına yönelik gerçekleşebilecek olumsuz müdahalelerin önüne geçmek, yenilikçiliğin ve yaratıcılığın önüne çıkabilecek engellere izin vermemek, gizlilik ilkelerini korumak, çevrim içi satışlardaki vergi reformlarında etkin olmak, siber güvenliğe yönelik çalışmalarda bulunmak ve kanunla ilişkili tüm konular olduğu söylenebilir.

Son olarak İnternet Derneği'ne ait internet sitesi de yayına başladığını belirtelim.

YORUMLAR