Facebook Graph Search Adlı Yeni Servisini Tanıttı

Facebook Graph Search Adlı Yeni Servisini Tanıttı

Facebook, bu akşam 20:00’da düzenlediği basın toplantısı ile özelleştirilmiş arama fikrine dayanan ve orijinal adı “Graph Search” (Sosyal Ağ Araması) olan yeni bir özelliği tanıttı.

Henüz sınırlı beta aşamasında olan bu servis, Facebook kişi listesindeki arkadaşların zaman tünellerindeki paylaşımlarına, yaşantılarına, beğenilerine kısacası Facebook üzerinden paylaştıkları hemen her şeye arama yaparak ulaşma imkânı sunuyor.

Yani, Facebook, gerçek yaşantıda bir arkadaşa örnek olarak “Daha önce xx mekâna giden bir arkadaşın var mı?”  ya da “Fransızca bilen birini tanıyor musun?” şeklinde sorulabilecek soruların cevaplarını Facebook çevresi üzerinden sunacak. Bu tür örneklerin yanı sıra Facebook arkadaş listesindeki kişilerin sevdiği kitaplar, filmler, mekânlar, dil gibi kazanımlar, markalar, ürünler gibi hemen her şey hakkında özelleştirilmiş arama ve filtreleme işlemleri yapılabilecek.

Örnek olarak aşağıda Fransızca konuşabilen arkadaşlar şeklinde bir arama örneği yer almakta:

 

Tabii ki bu yenilik, gizlilik ayarlarına ve seçeneklerine ek özellikler getirecek. Hangi fotoğraflarınızın ve bilgilerinizin Facebook’ta yapılan aramalarda görülebileceğine kara verebileceksiniz. Daha sonra Sosyal Ağ Aramasını arkadaşlar ve arkadaşların arkadaşları ile sınırlandırmayıp tamamen açık hale getireceğini öğrendiğimiz Facebook; görülen o ki, gizlilik konusunda yine sorgulamalara neden olacak.

Facebook'un bu yeni servisi ile ilgili detaylı bir yazıyı ilerleyen günlerde sitemizde bulabileceksiniz.

YORUMLAR