Facebook Haber Kaynağı Yayın Akışını Değiştiriyor

Facebook Haber Kaynağı Yayın Akışını Değiştiriyor

Facebook yayın akışı politikası özellikle popüler başlıklar ya da "Trending Topics" bazında değiştiriyor. Facebook bu kategoride kullanıcılarıyla yaptığı paylaşımlarda ön yargılı ve "iltimas" geçen bir tutum izlediği iddiasıyla sert bir şekilde eleştiriliyordu.

Facebook bundan bir süre önce ABD senatosu tarafından daha ”muhafazakar" bir tutum izlemesi konusunda hafif çapta eleştiri almıştı. Bu aba altından sopa gösteren tutum karşısında Facebook’un Haber Kaynağı yayın akışlarında bazı konularda seçici ve ön yargılı tutum sergilemeye başladığı iddia edilmişti. Özellikle politik konularda sergilenen bu tutum, kullanıcıları oldukça rahatsız ediyor ve özellikle ABD başkanlık seçimleri öncesi sağduyudan uzak ve taraflı yayınların Haber Kaynağında paylaşıldığı iddia ediliyordu.

Facebook’un bu konudaki savunması ise kullanıcıların Haber Kaynağında görmek istedikleri haberleri kendilerinin seçebileceği üzerinden oluşturulmuştu. Yani muhafazakar ve haber gösterim oranları aslında birbiri ile eşit rakamlardan oluşuyordu. Kullanıcılar normal web haber, blog ve benzeri içerik havuzlarından gelen haberleri göster-gösterme şeklinde seçebildikleri için bu iddiaların çok sağalma bir dayanağı olmayacağına işaret ediyordu. Facebook’un "istemiyorsan kanalı değiştir" tadındaki bu savunması geri tepti. Haber Kaynağında ne kadar kurgulama yapılırsa yapılsın bir şekilde kullanıcılar bu konuda haberler görmeye devam edince isyan ettiler. 1.6 milyon kullanıcının her gün gördüğü Haber Kaynağı sayfası için yaşanan bu itiraz sonunda Facebook’un yayın politikasını değiştirmek zorunda kalmasına yol açacak gibi görünüyor. Çünkü Facebook Haber Kaynağındaki yayın akışı politikasını yenilemek için harekete geçiyor.

Normal şartlar altında Haber Kaynağına gönderilecek haberlerin bir "insan" ya da "editör grubu" ile seçilmediğini hatırlatan Facebook, kullanıcılarını memnun edebilmek için yine de sorunun kaynağına inecek ve yayın politikasında değişiklik yapacak.   

Facebook Haber Akışı İnternet Bağlantınızın Hızına Göre Şekillenecek

Facebook Haber Kaynağı Bomba Gibi Değişimlerle Geliyor

YORUMLAR