Facebook Hükümetlerin Hesaplara Müdahale Ettiğini Haber Verecek

Facebook Hükümetlerin Hesaplara Müdahale Ettiğini Haber Verecek

Facebook, üyelerinin hesaplarına devlet ya da devlet destekli grupların yaptığı müdahaleler hakkında bilgi vermeye başlayacak.

Bu başlıktan 2 farklı sonuç çıkarabiliriz. Birincisi Facebook uzun süredir hükümetlere bilgi verdiğini açık bir şekilde kabul ediyor. İkincisi ise kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bir hesabı ele geçirmeye yönelik yapılan faaliyetlerde abonelerine bilgi veren özelliğini geliştiriyor.

Facebook’un Baş Güvenlik Şefi Alex Stamos, "Bu uyarıyı yapacağız çünkü bu saldırılar diğerlerine göre çok daha güçlü ve gelişmiş" dedi. Stamos bu uyarı sayesinde kullanıcıların hesaplarını daha güvenli hale getirmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Peki, Facebook "bugüne kadar neredeydi" sorusuna bir cevap vermeyen yetkili, biraz daha fazla kullanıcı güvenini geri kazanmaya çalışan bir tutum sergiliyor. Özellikle ABD’de son aylarda 1 milyona yakın Facebook kullanıcısı hesaplarını kapatmışlardı. Bunun yayılmasını önlemek için Facebook güvenlik kozunu kullanıyor ve bunu artırdığını artık hükümetler bile hesaplara girmeye çalışsa, haber vereceğini söylüyor.

Aslında yıllardır sosyal ağlar devletlerin müdahale ya da bilgi taleplerini 6 aylık periyodlar halinde açıklıyorlardı. Ancak bu açıklamalarda hangi hesaplarla ilgili bilgi istendiği yönünde bir veri sunmuyorlardı. Facebook’un kullanıma sunduğu bu yeni özellik firmanın bilgisi dışında yapılan müdahaleleri bildirecek. Bilgisi dahilinde olanlardan yine haberimiz olmayacak.

Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

Facebook Kullanıcılarını Takip Etmek İçin Garip Bir Yöntem Daha İcat Etti

Hesabımız Olmasa Bile Facebook Tarafından Takip Ediliyoruz

YORUMLAR