Facebook Hükümetlerin Sansür Politikalarına Boyun Eğiyor

Facebook Hükümetlerin Sansür Politikalarına Boyun Eğiyor

Mark Zuckerberg Arap Baharı hareketinde Facebook sosyal ağının çok önemli bir rolü olduğunu, bir sosyal ağdan daha fazla görev üstlendiğini savunsa da, bazı hükümetlerin yaptırımları karşısında sessiz kalabiliyor. Öte yandan her yerde konuşma özgürlüğünü savunan Zuckerberg, Türkiye ve Pakistan gibi hükümetlerin Facebook’da engellediği içerikler hakkında konuşmaya pek yanaşmıyor. 

Motherboard dergisinin yaptığı araştırma Pakistan’da 2014 yılının ilk yarısında bin 770,  ikinci yarısında ise 162 gönderinin Facebook’tan hükümet zoruyla kaldırıldığını ortaya çıkardı. Bu artışın sebebini de sorgulayan dergi, Pakistan hükümetinin “kanunsuz içerik” diyerek kaldırttığı iletilerin, hangi kriterlere göre saptandığını Facebook’a sorduysa da, tatmin edici bir yanıt alamadı. 

Silikon Vadisi’nde konuşlanmış diğer sosyal ağ şirketleri Twitter ve Google gibi Facebook ‘da anlaşma yaptığı bazı ülke hükümetlerini “şeffaflık raporu” hazırlıyor. Bu rapor sosyal ağ sitelerinin standart prosedürü değil, raporu hükümetler talep ediyor. Facebook Google ve Twitter’ın aksine raporuna siteden çıkarılan içeriklerin detaylarını eklemiyor. Bu yüzden Facebook’tan silinen içeriklerin neler olduğu sadece hükümet ve Facebook arasında sır kalıyor. 

Aynı dönem içinde Twitter’dan Pakistan tarafından kaldırılması istenen ileti sayısı sadece on iki. Bu tweetlerin din ve sosyal yapıya küfür olarak algılandığı gerekçesiyle kaldırıldığını Twitter raporuna dahil etmişti. Ancak Facebook bunu yapmıyor. 

Motherboard dergisi araştırmasının sonunda Facebook sosyal ağının konuşma özgürlüğünden çok hükümetlerce bloke edilme endişesi taşıdığını ve bu yüzden sansüre fazlasıyla taviz verdiği görüşünü savunuyor. 

PTT'nin HGS Mobil Uygulaması Yayında

YORUMLAR