Facebook İçerik Kaldırma Kurallarını Açıklığa Kavuşturdu

Facebook İçerik Kaldırma Kurallarını Açıklığa Kavuşturdu

Facebook bugünlerde içerik kurallarını güncellemekten başını kaşıyamıyor. Facebook, terör, nefret söylemi ve çıplaklık gibi nedenler yüzünden ‘içeriğin kaldırılması’ kurallarını ve bu kavramların tanımlarını yeniledi.Birkaç gün önce Facebook Topluluk Standartlarını Güncelledi haberimizde bazı sosyal paylaşım kriterlerinin yenilendiğini açıklamıştık. Facebook bu güncellemeyle yetinmemiş olacak ki bir de basın duyurusu yaptı.

Sosyal paylaşım ağı Facebook, terör, nefret söylemi ve çıplaklık gibi nedenler yüzünden ‘içeriğin kaldırılması’ talepleri konusundaki kurallarını nasıl ve neden yenilemek ihtiyacı duyduğunu açıkça anlattı.

Kavramlar arasında sıkışan Facebook

Dünya genelinde 1 milyar 400 bin kullanıcıya ulaşan Facebook'un Küresel Politika İdaresi Başkanı Monika Bickert’in dünya haber ajanslarına gönderdiği yazılı açıklama, ‘hakaret ve saldırı içeriğini engellemek’ ile ‘ifade özgürlüğüne izin vermek’ arasında denge kurmaya çalıştıklarını ifade ediyor. 

Kelimelerin ve içeriğin şiddetine son verilecek

Irk, milliyet, din, cinsiyet ve ciddi sakatlıklara karşı saldırıların da yasaklar arasında mutlaka yer aldığını belirten Bickert, başkasına ait çıplaklık içeren görüntülerin izinsiz yayınlanmasının da mümkün olamayacağını, bu tür paylaşımların kaldırılacağını ve üyeliğin askıya alınacağını da ifade ediyor. 

Çıplaklığın tanımı biraz üstü kapalı yapıldı

Bickert, hiciv veya eğitim amaçlı olması kaydıyla çıplaklık içeren illüstrasyonlara sınırlı olarak izin verildiğini ifade ederken, çıplaklığın tarifini ise ‘cinsel organlar, kadının kalça veya göğüslerinin tamamen gösterilmesi’ olarak tanımladı.

Terörist tanımı irdeleniyor

Bickert, terör grupları, onların destekçileri ve liderlerine müsamaha gösterilmeyeceğini de belirttiği açıklamasında, kendilerine rapor edilen içeriklerin ifade özgürlüğünü koruyacak biçimde gözden geçirileceğini belirtti, şiddet ve insan haklarının çiğnenmesiyle ilgili içeriklere sahip bir gönderinin kaldırılmadan önce bunun amacının inceleneceğini de raporunda net bir şekilde ifade ediyor.

İçerik kaldırmanın mantıklı yöntemi

Facebook'un Küresel Politika İdaresi Başkanı Monika Bickert, herhangi bir ülkeden gelen içerik kaldırma talebinde ise söz konusu içeriğin tamamen kaldırılması yerine, bunun sadece talebin geldiği ülkede kaldırılabileceğini kaydetti. 

2014 Yılında Bazı Facebook Kullanıcıları Oturdukları Yerden Milyonlar Kazandılar

Facebook Topluluk Standartlarını Güncelledi, Okumadan Geçmeyin

YORUMLAR