Facebook, İkinci El Alışveriş Yapılabilecek Facebook Marketplace Servisini Açıyor

Facebook, İkinci El Alışveriş Yapılabilecek Facebook Marketplace Servisini Açıyor

Facebook her şeyi kendi merkezinde toplamaya başlayalı bir hayli oldu. Facebook bugün ikinci el alışveriş noktasını hizmete açacağını duyurdu.

Facebook kullanıcıları çevrelerindeki aktif grupları ve arkadaşları kullanarak oluşturdukları küçük topluluklarla aktif ikinci el satış servisleri kullanıyorlar. Ancak bu irili ufaklı servisler,  büyük olasılıkla Facebook bünyesi içinde açılacak bir ikinci el satış ilan altyapısı kadar etkili olamayacaklar. Bundan dolayı da Facebook Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve ABD’de başlayarak hemen küresel olarak yayacağını duyurduğu Facebook Marketplace (ya da Pazar Yeri) servisini duyurdu.

Facebook bu lokasyonlarda potansiyel 450 milyondan fazla ikinci el ürün alıp satabilecek kullanıcı olduğunu hesaplamış. Bu yüzden de kendi ikinci el pazarını kuruyor olması çok da şaşırtıcı değil. Bu noktada küçük ve bireysel grupların zamanla yok olabileceği de bir gerçek. Ancak gel gelelim Facebook yeni bir hizmet de vermiyor. İkinci el eşya alım satımı yapan bir çok özel internet sitesi olduğunu da unutmamak lazım. 

Facebook Marketplace servisine genel olarak birbirlerine yakın bölgelerde yaşayan kullanıcılar katılacaklar. Ancak bu prosedür zamanla değişebilir. Facebook Marketplace zamanlandırılmış açık artırma yöntemiyle çalışacak. Ödemelerin karşılıklı peşin  ya da PayPal veya banka havalesi kullanarak tahsil edilebileceği alışverişlere Facebook dahil olmayacak ve nakit ya da kredi aracılığı yapmayacak. 

Hizmetle ilgili detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR