Facebook Irkçı Reklam Yapmadığını Savunuyor

Facebook Irkçı Reklam Yapmadığını Savunuyor

Facebook, geçtiğimiz günün başlarında ortaya atılan ve kullanıcılarının etnik kimliklerine göre reklam sattığı iddialarına cevap verdi. Şirket tarafından yapılan resmi açıklama iddiaları reddetmek yerine büyük bir şevkle savundu.

Google gibi Facebook'un da en büyük gelir kalemlerinden bir tanesini reklamlar oluşturuyor. Doğrudan kullanıcıya ulaşabilen bu reklamları verenler için çeşitli araçlar sunan Facebook, reklamların daha fazla etkileşim alması için de elinden geleni yapıyor. Fakat ortaya çıkan iddialar, Facebook'un geri dönüşleri arttırmak için ırkçı ve illegal bir yol tercih ettiğini, bunun da halihazırda kullanılabildiğini belirtmişlerdi.

Facebook, reklam verenlere hedef seçme fırsatı veriyor. Yani reklamlarınızı istediğiniz bir kitleye ya da herhangi bir sayfayı beğenlere gösterebiliyorsunuz. Yayınlanan haberler de gelen bir güncelleme ile seçebileceğiniz kitlelerin arasına "etnik kimlikler" başlığının da girdiğini iddia etmişlerdi. Yani yayınlamak istediğiniz bir reklamı, herhangi bir etnik kimliğe -örneğin Türklere göster gibi- göre yapabilecektiniz. 

Facebook bu yeni reklam verme özelliği temelinde ırkçılık yattığı için kanunsuz bir yöntem olarak gösteriliyor. Dahası Facebook ya da herhangi bir şirketin, kullanıcılarının etnik kimliklerini belirleme ve bunları satma gibi bir hakkı bulunmuyor. Çok kötü sonuçlara sebep olabilecek bu girişimin haberlere yansımasının ardından bir açıklama yapan Facebook, bunun "çok güzel bir şey" olduğunu iddia etti.

Facebook adına açıklama yapan Christian Martinez, ırkçı söylemler içeren ve herhangi bir etnik gruba saldırı içeren reklamları yayınlamayacaklarını söyledi. Bunun kişileri diğer gruplardan ayrıştırmak için yapılmasının yanlış olduğunu da söyleyen Martinez, ait olduğunuz etnik gruba dair reklamları görerek, o grup hakkında yeni bilgiler edinebileceğini iddia etti ve sizin grubunuzun ilgisini çeken şeyleri görmenin çok güzel olduğunu ekledi.

Yayınlanan açıklamada bir araba örneği de veren Facebook; "bir araba firması Latin kökenli sahip olanlar için İspanya'da yaratıcı reklamlar hazırlayabilecekler. Afrika kökenli Amerikalı topluma dahil biri için yine siyahi aktörler kullanılarak, çok güzel reklamlar ortaya çıkarılabilir" gibi ilginç mottolar ile kendini savundu. Şirket konu hakkında kendini sonuna kadar savunacağa benzerken, siyahi insanlara sadece siyahi aktörlerin oynadığı reklamlar göstermenin ırkçı olduğunu henüz anlamadığını da göstermiş oldu. 

Facebook’tan Sanal Gerçeklik Uygulamaları Yolda

Facebook 360° Videoların İçinden Like Atmanızı Sağlıyor

Prisma'nın Video Düzenleme Özelliği Android İçin de Yayınlandı

YORUMLAR